Kapen duke transportuar 35 refugjatë, dy të rinj në pranga

Dy të rinj janë arrestuar pasi janë kapur duke transportuar refugjatë. Në kërkim është shpallur bashkëpunëtori i tyre.

“Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Tiranë, pas informacioneve të marra në rrugë operative, zhvilluan dhe finalizuan operacion policor të koduar ‘CRAFTER 2’, në kuadër të cilit bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve: K.T., 26 vjeç, banues në Elbasan dhe V.M., 23 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale ‘Vjedhja’.

Këta shtetas u kapën në flagrancë nga shërbimet e Policisë duke tentuar të transportojnë me mjetet e tyre përkatëse, kundrejt shpërblimit monetar, 35 shtetas emigrantë të paligjshëm, nga Tirana drejt qytetit të Kukësit, me qëllim kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian”, njoftoi policia.

LEXO EDHE  Serbia rinis fushatën kundër njohjes së Kosovës

Në kërkim policor A.Q., 29 vjeç, i dyshuar si bashkëpunëtor në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim, shtuan të njëjtat burime.