Vrasja e bankierit, shqiptari e qëlloi me dy plumba/ Ja çfarë rezultoi nga autopsia

Vrasja e një bankieri 69 vjeçar italian, ndërsa ishte duke tërhequr para në një ATM, mbrëmjen e së shtunës nga një shqiptar dhe një italian, vazhdon të jetë në qendër të medias vendase.

Ekzaminimi i kryer nga mjeku Alberto Tortorella konfirmoi se dy plumba e qëlluan Giovanni Caramuscion në gjoks, njëri prej të cilëve goditi zemrën dhe mushkëritë.

Ndërkohë që janë bërë hetime në celularët e dy të dyshuarve.

Sipas mediave lokale në Leçe, një autopsi u krye dje në trupin e Giovanni Caramuscio, ish-menaxheri i bankës së Monteroni i vrarë në moshën 69 vjeçare ndërsa po tërhiqte para nga bankomati i degës së Banca Intesa në Lequile mbrëmjen e 16 korrikut, para syve të gruas së tij.

Ekzaminimi konfirmoi se dy plumba nga arma e njërit prej dy banditëve kishin qëlluar viktimën në gjoks, ndërsa një nga plumbat ishte fatal, duke goditur zemrën dhe mushkëritë.

LEXO EDHE  Incidenti në kufi/ Vuçiç shpërthen ndaj BE dhe NATO: Deri kur do të durojmë dhunën e Albin Kurtit?

Ky plumb është nxjerrë nga mjeku ligjor Alberto Tortorella dhe mund të jetë objekt i hetimeve dhe krahasimeve të mëtejshme në lidhje me armën e gjetur në shtëpinë e burrit të akuzuar për të shtënat: Paulin Mecaj, 31 vjeç, shqiptar.

Sipas rindërtimit të akuzës, ai veproi në këtë mënyrë pas reagimit të Caramuscio, i cili grushtoi bashkëpunëtorin e tij, i identifikuar më pas si Andrea Capone, një punëtor 28-vjeçar nga Lequile.

Të dy burrat ndodhen në burgun “Borgo San Nicola”, me urdhër të gjyqtares Laura Liguori para së cilës u mbajtën në pyetje për të vërtetuar arrestimin dy ditë më parë.

Asnjë nga të dy nuk foli, por për të ndërtuar lidhjen midis të dyve dhe marrëdhënien e tyre, dhe për të konfirmuar më tej akuzat, tashmë pasi u publikuan pamjet e kamerave të sigurisë dhe rrobat e tyre, mund të jenë edhe celularët e tyre.