Rama-Vuçiç-Zaev dakordësohen për marrëveshjet ekonomike, ja kur firmosen

Kryeministri, Edi Rama, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kanë vijuar edhe sot komunikimet online në kuadër të asaj që e konsiderojnë si Schengeni Ballkanik

Nga raportimet mësohet se tre zyrtarët janë dakordësuar për grupet e punës që do hartojnë marrëveshjet ekonomike, që sipas burimeve qeveritare do të firmosen në forumin ekononik të 29 korrikut në Shkup

Takimi u thirr nga Zaev si organizator i forumit. Gjatë takimit online të ditës së sotme pati diskutime për disa nga marrëveshjet.

LEXO EDHE  Rajoni “shkrihet” nga i nxehti, temperatura deri në 47 gradë celcius, “ferri” të hënën dhe të martën

Marrëveshjet mësohet se kryesisht janë në fushën e ndërveprimit mes bizneseve.

“Këtë mëngjes pata një takim produktiv kushtuar përgatitjeve për Forumin Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal, të cilin së bashku me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama ne organizojmë në Shkup më 29 korrik

Ne lidhemi edhe më shumë për ta bërë jetën e të gjithë qytetarëve tanë më të lehtë dhe më të mirë. Ky është Ballkani i ri, Evropian”, njoftonte Zaev në një postim në rrjetet sociale.