Pegasus/Numrat e telefonit të princeshave Latifa dhe Haya mes të përgjuarve

Numrat e telefonit të përdorur nga dy princeshat e Dubait thuhet se janë gjetur si pjesë e një hetimi në spiunet e hakerimit të telefonit të njohur si Pegasus.

Princesha Latifa është vajza e sundimtarit të Dubait, dhe Princesha Haya Bint al-Hussain është ish-gruaja e tij.

Në mes të shkurtit, BBC Panorama transmetoi një video sekrete nga Princesha Latifa në të cilën ajo tha se po mbahej si peng dhe kishte frikë për jetën e saj.

Ndërkohë Princesha Haya iku nga Dubai në 2019 duke thënë se kishte frikë për jetën e saj.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mohuar të dy pretendimet e grave.

Numrat e tyre janë me sa duket në një listë me rreth 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet se janë me interes për klientët e firmës me bazë në Izrael NSO Group.

Lista u zbulua në mediat kryesore.

Zbulimi i numrave të telefonit të princeshave në listë – dhe atyre të disa të njohurve – ka ngritur pikëpyetje nëse ata mund të kishin qenë shënjestra e mundshme e një klienti qeveritar të grupit.

LEXO EDHE  SHBA apel Kinës: Luani me rregulla të barabarta loje

Organizata e të drejtave të njeriut Amnesty International ka lëshuar një deklaratë duke pretenduar se gjetja implikon NSO Group “në katalogun e shkeljeve të të drejtave të njeriut” shkaktuar dy grave.

Ai bën thirrje për rregullim për të kontrolluar “një industri të mbikëqyrjes së pakontrolluar”.

NSO ka mohuar çdo keqbërje.

Ai thotë se programi është krijuar për t’u përdorur kundër kriminelëve dhe terroristëve dhe është vënë në dispozicion vetëm për ushtrinë, zbatimin e ligjit dhe agjencitë e inteligjencës me të dhëna të mira për të drejtat e njeriut.

Hetimi origjinal që çoi në raportet – nga OJQ-ja me bazë në Paris Tregime të Ndaluara dhe Amnesty International – ishte “plot supozime të gabuara dhe teori të pakorforuara”, tha grupi me bazë në Izrael.

Raportet janë pjesë e një serie artikujsh të lajmeve që sugjerojnë se mijëra njerëz të shquar janë vënë në shënjestër.

Një zyrtar i lartë izraelit konfirmoi për BBC se qeveria izraelite kishte ngritur një ekip për të shqyrtuar pretendimet në lidhje me programin Pegasus.