FBI arreston personin që kërcënonte këngëtaren Bella Thorne me publikimin e fotove nudo

Këngëtarja amerikane, Bella Thorne ka falënderuar FBI-në për arrestimin e një prej burrave që dyshohet se janë përgjegjës për piraterinë ndaj llogarisë së saj në Snapchat në qershor 2019.

Thorne shkroi: ‘Unë dua të falënderoj FBI për kërkimin e palodhur për personin që e bëri jetën time dhe të tjerëve një ferr të gjallë.’

Sipas Daily Mail, Joseph O’Connor, një 22-vjeçar britanik, u arrestua në Spanjë të Mërkurën në lidhje me krimin ndaj Thorne në 2019, si dhe sulmin e vitit të kaluar të llogarive në Twitter që u përkisnin personave të famshëm dhe politikanëve.

LEXO EDHE  “A je në një lidhje?” Sara zbulon çfarë marrëdhënie ka me Atdheun (FOTO)

Në atë kohë, hakeri kishte kërcënuar të publikonte foto nudo të gjetura në llogari të Thorne. Në vend që të pranonte kërkesat e hakerit, Thorne, 23 vjeç, vendosi të publikojë vetë fotografitë e saj nudo në Twitter.

Departamenti i Drejtësisë tha se O’Connor përballet me akuza në lidhje me aksesin e paautorizuar të kompjuterit, zhvatjen dhe sulme kibernetike.

O’Connor, i cili mban emrin ‘PlugWalkJoe’ në internet, gjithashtu akuzohet se ka ndihmuar në organizimin e sulmit të llogarisë së Addison Rae në TikTok, sipas Departamentit të Drejtësisë.