Trafikoi 2 ton kokainë nga Karaibet në Greqi! Burg të përjetshëm për “doktorin shqiptar”

Është dënuar me burg përjetë Aleksandër Pema, për trafikimin e 1.2 ton kokaine nga ishulli St. Vincent në Karaibe drejt Greqisë. Pema u arrestua në vitin 2020 si organizator i grupit prej 5 personash. Ai ka marrë dënimin me burg të përjetshëm nga Gjykata greke bashkë me 4 të tjerë. 8 të pandehurit e tjerë u dënuan me 12-18 vjet burg.

Në atë kohë, kokaina u kap në Agios Vikentios në Astakos, Etoloakarnania, Greqi. Pemaj nuk është një emër i panjohur për drejtësinë greke, pasi ka qenë disa herë në burg për përplasje me armë me policinë greke. Në ngjarjen e ndodhur në lagjen Virona të Athinës, protagonistë ishin dhe Marian Kolaj që u vra më pas në kufirin greko-shqiptar dhe Nikolla Todi që u ekzekutua në vend.

LEXO EDHE  VIDEO/ "Ikni nga flakët, leje makinën...", situatë e rënduar nga zjarret. Çfarë po ndodh

Kokaina e sekuestruar kapte vlerën e 50 milion eurove ishte gati për tu hedhur në tregun e paligjshëm të Europës dhe Afrikën Perëndimore. Sasia u gjet në një banesë në Greqi pasi kishte ardhur me një varkë me vela nga Karaibet. Shqiptari ishte “koka” e operacionit dhe për këtë mori nofkën “doktori”.

Pjesë e operacionit ishin edhe dy policë të infiltruar që dëshmua dhe në gjyq ndaj të akuzuarve teksa në transportin e drogës ishin përfshirë disa shqiptarë