Të ardhurat, ja sa përfiton Teuta nëse shkon në “play off”

Ecuria e skuadrave shqiptare në Europë, nuk është vetëm e vlefshme për aspektin sportiv, por mbi të gjitha për atë financiar.

Kampionët në fuqi të Teutës, pas 540 mijë eurove të arkëtuara nga UEFA, si fitues të titullit dhe pjesëmarrës në turin e parë kualifikues të Championsit, në turin e dytë të Konferencë Ligës, luajnë për 100 + 350 mijë euro.

Pjesa e parë e pagesës është e sigurt, ndërsa në rast se kualifikohen për të luajtur me Shamrokun, nuk do ta përfitojnë pjesën prej 350 mijë eurosh. Në turin e tretë, skuadra durrsake luan për një tjetër shumë prej 100 mijë eurosh plus 550 mijë euro. Edhe në këtë rast, pjesa e dytë e tarifës, nuk merret në rast kualifikimi. Në fazën play off, shifra për t’u përfituar është 750 mijë euro.

LEXO EDHE  Arsenal godet në merkato

Kampion  260 mijë euro

Champions 280 mijë euro

Turi II Konferencë    100 + 350 mijë euro

Turi III Konferencë   100 + 550 mijë euro

Play Off Konferencë   100 + 750 mijë euro

Grupet Konferencë     2.940 mln euro

Totali deri në play off    1.590 mln euro

Shpjegim: Deri në Play Off, nga Konferencë Liga merr vetëm shifrën prej 100 mijë eurosh në çdo tur dhe në fund, aty ku eliminohesh, merr tarifën  përkatëse (në këtë rast, 750 mijë euro).