Martini: Jemi favoritët, do të doja ta mbyllja kualifikimin në “Niko Dovana”

Kampionët e Shqipërisë do të zbresin nesër në fushë në “Conference League” dhe ndryshe nga ndeshja e kaluar ndaj Sheriff, kësaj radhe do të kenë një rival më të lehtë në letër, si Inter d’Escaldes që është plotësisht i kalueshëm.

Në konferencën për shtyp, trajneri Edi Martini e pranon se ekipi ka shanse reale për t’u kualifikuar por kërkon edhe ndihmën e tifozëve në “Niko Dovana”.

Si duket situata në skuadër pas asaj humbjeje ndaj Sheriff Tiraspol?

“Situata është mjaft e mirë. Ndeshja e parë me Tiraspolin këtu, na vuri në dukje disa probleme që u munduam t’i riparojmë, në ndeshjen e dytë dhe gjatë javës këtu. Gjendja është e mirë, përveç Lorenzo Vilës që ka dëmtim, pjesa tjetër është ok dhe jemi në gjendje optimale”.

Sa e njihni kundërshtarin e radhës Inter d’Escaldes?

“E njohim, falë atyre dy ndeshjeve që kanë bërë në Shqipëri. I kemi parë. Duhet të bëjmë atë që dimë më mirë të bëjmë lojën tonë, të mos merremi shumë më mënyrën e lojës së kundërshtarit, por të bëjmë mirë lojën tonë: mënyrën e daljes në sulm apo përqendrimit maksimal që duhet të kemi në fushën e lojës. Shpresoj t’ia dalim”.

Siç e thatë edhe ju, Lorenzo Vila është i dëmtuar, çfarë pritet të ndryshojë në formacion?

“Pothuajse 90% është i fiksuar formacioni, por mund të ketë ndonjë ndryshim deri nesër. Vila na ka nxjerrë disa probleme me mungesën e tij. Megjithatë, edhe lojtarët e tjerë do mundohen të bëjnë më të mirën, edhe ata që mund të futen si zëvendësues. Shpresojmë ta rregullojmë, që të mos ndihet mungesa e tij”.

LEXO EDHE  Galatasaray ndërpret kontratën me Falkaon, gati t’a zëvendësojë me shqiptarin e Empolit

Sa shanse mendoni se keni për kualifikim?

“Në letër kemi shanse shumë për t’u kualifikuar, por letra nuk është gjithçka. Pavarësisht cilësive tona dhe të kundërshtarit, duhet të jemi 100% të mobilizuar në fushë. Është një ndeshje e fortë, e luftuar, të gjithë dinë të mbrojnë dhe të kundërsulmojnë mirë. Shanset janë më tepër për ne, por shpirti i garës bën diferencën”.

Keni besim se do të mbyllnit llogaritë e kualifikimit që në ndeshjen e parë?

“Do doja të mbyllnim llogaritë e kualifikimit që në ndeshjen e parë, por janë dy ndeshje për t’u luajtur. Të bëjmë sa më mirë ndeshjen e parë, por nuk duhet të mendojmë që mund t’ia dalim që në ndeshjen e parë, pasi janë dy ndeshje të vështirë”.

A keni një mesazh për tifozët përpara ndeshjes me Inter d’Escaldes?

“Ne kemi treguar gjatë gjithë vitit profesionalizëm, pavarësisht së nuk kemi pasur mbështetje për shkak të Covid-it. Shpresoj që tifozët të jenë sa më të shumtë nesër, pasi realisht kemi nevojë për mbështetjen e tyre, dhe ishalla ua shpërblejmë”, përfundoi trajneri Martini në konferencën për shtyp./Oranews