Vrau tre gra me thikë në Gjermani, 24 vjeçari somalezë dërgohet në psikiatri

I dyshuari për një sulm fatal me thikë në Würzburg në 25 qershor është dërguar në një spital psikiatrik, thanë hetuesit gjermanë.

Ekspertët kanë përcaktuar se Somalezi 24-vjeçar mund të mos konsiderohet përgjegjës për veprimet e tij.

Tre gra u vranë dhe gjashtë të tjera – përfshirë një fëmijë 11-vjeçar – u plagosën në sulmin jashtë një dyqani në qytetin bavarez më 25 qershor.

I dyshuari u qëllua në këmbë nga policia dhe u arrestua pasi njerëzit e rrethuan atë dhe u përpoqën ta mbanin në gji me karrige dhe shkopinj.

Hetuesit thanë pas sulmit se një motiv ekstremist islamik u shfaq i mundshëm, pasi dëshmitarët raportuan se burri dy herë bërtiti “Allahu akbar” dhe iu referua “xhihadit” pas arrestimit të tij.

Por zyra e policisë kriminale shtetërore e Bavarisë dhe prokurorët e Mynihut thanë të martën se nuk gjetën asnjë propagandë ose material tjetër ekstremist pasi vlerësuan telefonat e tij.

Nuk kishte asnjë tregues se dikush tjetër ishte i përfshirë ose kishte ditur për sulmin, shtuan ata.

LEXO EDHE  Aktivistja ‘godet’ Joe Biden: Po bën premtime sa për të larë gojën

Ekspertët mbi deradikalizimin dhe Islamin ende po vlerësojnë “nëse dhe në çfarë mase bindjet fetare të të dyshuarit mund të kishin luajtur një rol” në sulm.

I dyshuari u burgos menjëherë pas therjeve, por një gjykatë lokale javën e kaluar urdhëroi që ai të zhvendosej përkohësisht në një spital psikiatrik pasi një vlerësim nga ekspertët ngriti dyshimin nëse ai mund të mbahej penalisht përgjegjës.

Ai u pranua në spital të martën dhe një raport përfundimtar i ekspertëve “do të marrë ca kohë”, kanë thënë hetuesit.

Prokurorët kanë thënë se dy incidente të tjera më parë këtë vit kishin rezultuar që i dyshuari të dërgohej shkurtimisht në një spital psikiatrik.

Prokurorisë Federale të Antiterrorizmit të Gjermanisë nuk i është kërkuar të hetojë sulmin, por çështja po monitorohet nga Zyra Qendrore Bavareze e Ekstremizmit dhe Terrorizmit.