Hesht shqiptari që vrau ish-bankierin italian, avokati: Lëreni, se është i traumatizuar

Shqiptari Paulin Mecaj 31-vjeç së bashku me bashkëpunëtorin e tij italian Andrea Capone kanë dalë para gjykatës pas vrasjes dy ditë më parë të ish-bankierit Giovanni Caramuscio 69-vjeç, i cili ishte duke bërë një tërheqje në ATM. Dy të akuzuarit kanë heshtur duke mos thënë asnjë fjalë, ndërsa avokati i shqiptarit është shprehur se Mecaj është i traumatizuar.

Marrja në pyetje nuk u zhvillua” tha avokati Luigi Rella. “Ai nuk është në gjendje dhe është shumë i traumatizuar dhe hutuar. Ai sigurisht që po përjeton një tragjedi dhe duke marrë parasysh seriozitetin e fakteve, mendova se ishte e përshtatshme në këtë moment që të bëja që klienti im të ushtrojë të drejtën të mos përgjigjet ndërsa pret të shikojë të gjitha provat” tha ai.

LEXO EDHE  Dhunonte barbarisht pacientët dhe u digjte organet gjenitale, arrestohet doktori

Në momentin e vrasjes, ish-bankieri ishte në shoqërinë e gruas së tij, teksa po ktheheshin nga një darkë me miqtë e tyre. Anna Quarta, gruaja e Giovanni Caramuscio rrëfeu për mediat italiane momentet e tmerrit, si ia vranë burrin përpara syve të saj.

“Unë e pashë Giovannin duke u shembur për tokë, vrapova drejt tij, u përpoqa ta ndihmoja të ngrihej. Por ai kishte vdekur. Nuk mund ta besoj”,- tha gruaja.

Gruaja rrëfeu se i kishte kërkuar burrit që tërheqjen ta bënte të nesërmen. “Ndalojmë për një moment, do të bëj një tërheqje” tregoi Anna Quarta bisedën e fundit me burrin.

E bëjmë nesër, hajde” iu përgjigj ajo, por ish-bankieri vazhdoi drejt bankomatit. 69-vjeçari u qëllua pesë herë, tre plumba e kapën në gjoks duke i marrë jetën në vend.