Mancini: Euro 2020 më mbylli një plagë të madhe në Wembley

Trajneri kampion Europe, Roberto Mancini, në radion gjermane Sport1.de, ka folur për suksesin e arritur duke prekur disa tema interesante në një rrëfim të bukur…

“Kjo Itali do të mbetet në librat e historisë, kampionati evropian i fituar është i krahasueshëm me suksesin e Kupës së Botës 2006.

Unë mendoj se italianët do të vazhdojnë të festojnë gjatë gjithë verës dhe kjo është shumë bukur ”

“Si një kampion Europe ndihem shumë mirë. Është një ndjenjë vërtet e mirë dhe jam absolutisht i lumtur, veçanërisht për të gjithë italianët në shtëpi dhe në botë.

LEXO EDHE  Messi, Depay dhe Aguero, kontratat e pazyrtarizuara me Barcelonën/ Çfarë po ndodh me katalanasit

Ne jemi të gjithë të lumtur sepse kemi krijuar diçka të jashtëzakonshme. Kjo Itali do të mbetet në libra historie”.

“Më kujtohet shumë mirë finalja e 1992 të humbur me Sampdoria në Wembley – shtoi trajneri blu -, megjithatë tani, plagët duket se janë mbyllur nga ky sukses.

Titulli i fituar në Kupën e Botës 2006 sigurisht që mund të krahasohet me atë të Kampionatit Evropian të këtij viti, sepse gjithmonë duhet të bësh gjëra të mëdha për të fituar tituj të caktuar dhe djemtë e kësaj Italie e kanë bërë”.