Shkatërrohet banda e hajdutëve shqiptarë në Spanjë, 21 persona arrestohen/ Kishin vjedhur mbi 500 mijë euro

Autoritetet spanjolle kanë goditur dhe arrestuar anëtarët e një bande shqiptaro-kosovare që merrej me grabitje dhe e kishte selinë në Madrid.

Mediat spanjolle kanë raportuar se ata akuzohen për 57 grabitje me forcë , përfshirë një të kryer në një shtëpi ku banorët e saj ishin në brendësi.

Një total prej 21 personash janë arrestuar për krime të kryera në shumë qytete në Spanjë përfshirë edhe kryeqytetin, Madridin.

Hetimet policore filluan si rezultat i një serie grabitjesh, e para prej tyre e kryer në mars 2019 në Malaga dhe kompania që ra pre e grabitjes paraqiti disa elementë që tregonin se ishin të njëjtit njerëz.

Objektivi kryesor i organizatës ishin paratë nga kasafortat e ndërmarrjeve, megjithëse ata akuzohen gjithashtu për një grabitje brenda shtëpive, ku në Malaga kishin vjedhur bizhuteri me vlerën 10,000 euro. Gjatë gjithë hetimit, imtësia dhe specialiteti i organizatës në ekzekutimin e plaçkitjeve ishte i dukshëm pasi kishin krijuar mënyra se si të futeshin në banesa duke thyer kodet e kasafortave.

Nga të gjitha grabitjet e kryera me forcë, një nga ato të kryera në Vélez-Málaga ata vodhen 52,000 euro në Sevilje ata u morën 242,000 euro. Shuma e parave të vjedhura e tejkalon shumën 500,000 euro. Disa nga të arrestuarit kishin qëndruar në Spanjë për 20 vjet. Organizata formoi një rrjet kriminal të strukturuar në mënyrë perfekte, i krijuar për të kryer grabitje me forcë dhe sipas mediave spanjolle disa prej anëtarëve zotëronin aftësitë e policëve.

LEXO EDHE  “Gjeta thesarin e San Mamilianos, e ndava me priftin”, David Pecorelli flet për arin e zbuluar

Përveç kësaj, organizata kishte mbështetjen e njerëzve me kombësi spanjolle, të cilët ata i përdorën për të vendosur automjete dhe shtëpi në emrin e tyre, të gjitha me qëllim për të penguar punën e policisë. Pas përpjekjeve të policisë për të analizuar dhe raportuar faktet, dhe për të identifikuar anëtarët e organizatës, u krye një fazë e parë ku 18 persona u arrestuan dhe tetë kërkime u kryen, në Madrid ku u sekuestruan mjete dhe rroba të kryera gjatë grabitjeve.

Në një fazë të dytë të operacionit, agjentët kanë arrestuar tre anëtarë të tjerë të organizatës që ishin zhdukur. Hetimi mbetet i hapur pasi disa nga anëtarët e organizatës aktualisht janë të zhdukur.