Emri/ Dyshohet për vrasjen e ish-bankierit italian, arrestohet shqiptari. Rrobat i kishte fshehur në pus

Detaje të reja raportohen në lidhje me ngjarjen e rëndë që ka tronditur Italinë mbrëmjen e kaluar ku mbeti i vrarë një 69-vjeçar shqiptar.

Mediat italiane bëjnë me dije se një shtetas shqiptar 31-vjeçar, Paulin Mecaj, u ndalua si pjesë e hetimit për vrasjen e Giovanni Caramuscio, ish-menaxher banke por i dalë pension.

69-vjeçari mbeti i vrarë mbrëmë në Lequile gjatë një grabitje ndërsa ai sapo kishte tërhequr disa para nga një ATM.

Sipas Prokurorit të Lecce, Paulin është njeriu i cili rreth orës 11 në mbrëmje qëlloi viktimën me një beretë, me kalibër të shkurtër 9, me numër serial të rremë dhe kjo armë u gjet më vonë në shtëpinë e tij nga karabinierët e njësisë hetimore të njësisë komanda provinciale e Leçes.

Shqiptari akuzohet për vrasjen e Caramuscio në bashkëpunim me një person tjetër si dhe grabitjes, posedimit dhe mbajtjes së paligjshme të një arme zjarri, si dhe marrjes së mallrave të vjedhura. Arrestimi i tij erdhi pasi një burrë dëshmoi se menjëherë pas të shtënave kishte parë një burrë që po drejtohej drejt një pusi pranë bankës.

LEXO EDHE  Aksidenti tragjik/ Eksperti kroat: Për rrugë kaq të gjata dy shoferë janë pak

Ai kishte një qese plastike në dorë, por më pas ai e pa atë të kthehej duarbosh. Policia gjeti një çantë brenda pusit që përmbante disa rroba të përdorura gjatë grabitjes, siç dëshmohet nga imazhet e sistemeve të mbikëqyrjes në zonë.

Pranë vendit ku ndodhet pusi ekziston një shtëpi dhe aty u drejtuan menjëherë karabinierët: brenda ishte një njeri në një gjendje të dukshme tensioni. Në shtëpi ai kishte veshur bluzën e përdorur gjatë grabitjes, nga e cila kishte prerë logon në gjoks, me qëllimin e qartë për të zhdukur hetimin. Hetimet vazhdojnë për të gjetur bashkëpunëtorin e tij.