Takimi me zv.kryeministrin e Malit të Zi, Basha: Na bashkojnë sfidat e rajonit drejt BE

Kryearti i PD Lulzim Basha është takuar me zv/ kryeministrin e Malit të Zi. Dritan Abazoviç, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Tiranë.

Në daljen e tyre para mediave, Basha vlerësoi zv.kryeministrin Abazoviç, duke e cilësuar atë një etalon të guximit.

“Kam një kënaqësi unike, kënaqësinë e mikpritjes së zv.kryeministrit shqiptar të Malit të Zi, Dritan Abazoviç. Karriera politike e tij është ndërtuar mbi përvojën e gjatë të një aktivisti, të një studiuesi dhe përpiluesi të tezave politike për Ballkanin, Evropën dhe globalizmin dhe është faktuar në luftën e pabarabartë midis forcave për liri dhe rrezikut të autokracisë.u shpreh se Abazoviç bënë diferencën e kërkuar nga shqiptarët.

Është një kënaqësi e veçantë, sepse interesi i PD dhe i imi personal për fqinjin tonë verior e në veçanti për bashkëkombasit tonë në Malin e Zi ka qenë dhe mbetet permanent, dhe gjatë bisedës së sotme konstatova se përkushtimi i Abazoviç bën diferencën e dëshiruar prej dekadash nga shqiptarët aty, por edhe nga PD qoftë në qeverisje apo në opozitë. Temat tona të diskutimit kanë variuar nga demokracia te politikat reale, zhvillimi i popujve tanë dhe integrimi në BE i dy vendeve tona. Abazoviç është një etalon i guximit”, tha Basha.

LEXO EDHE  Detaje të reja nga shpërthimi i bombolës, në banesë ndodheshin dy persona

Kreu i PD theksoi se na bashkojnë politikat e zhvillimi ekonomik edhe sfidat e shteteve të Ballkanit në rrugëtimin europian.

“Të gjithë tu përshtatemi vlerave evropiane”- tha Abazoviç gjatë deklaratës para mediave, pas takimit me Bashën.