“Vilajeti nderon Sulltanin”, ironia e Zef Preçit për ceremoninë përkujtimore në Tiranë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka organizuar një ceremoni në Tiranë, duke përkujtuar 5 vjetorin e të ashtëquajturit grusht shteti në Turqi, kundër Presdentit Rexhep Taip Erdogan, i cili të paktën sipas agjensive ndërkombëtare, e përdori për të luftuar kundërshtarët e tij apo gulenistët.

Nuk dihet sepse Tirana, e drejtuar nga Kryebashkiaku Veliaj, angazhohet për të kujtuar ngjarjet e brendshme të Turqisë, kur në asnjë vend tjetër europian, nuk ka organizime të tilla.

Zef Preçi, një prej zërave më potentë të shoqërisë civile, në një postim në rrjetet sociale, ka ironizuar gjithë veprimtarinë e Veliajt, që siç duket i ka bërë qokën e rradhës Presidentit Erdogan, mikut personal të Kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE  Nisin punën komisionet parlamentare, PD do të jetë e pranishme fizikisht në sallë

“Një ngjarje politike e brendshme në Turqine mike nderohet nga vasalët e Tiranës zyrtare.

Meqënëse zgjidhëm problemet tona me varfërinë, keq-qeverisjen, stanjacionin në procesin e integrimit European të vendit, braktisjen e vendit nga rinia dhe kush mundet, udhëheqja shqiptare po zgjidh problemet e rajonit dhe ato globale…”, ironizon Preçi.