VIDEO/ Arrestimet nga SPAK, Gjata: Të goditen peshqit e mëdhenj, ndodhen brenda Unazës

Sekretari i PD për Çështjet Ligjore Çlirim Gjata ka reaguar sot për aksionet e fundit të SPAK, që nga arrestimet për tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit, apo arrestimi ish-kryebashkiakut Fatos Tushe si dhe masën e “arrestit të shtëpisë” për Rovena Vodën.

Në një prononcim për mediat, Gjata tha se çdo abuzim ndodh me lejen e shefave të mëdhenj, ndërsa shtoi se është habi që ish-ministri Sandër Lleshaj nuk ishte në dijeni për tenderin e uniformave.

Gjata tha se SPAK duhet të hetojë më thellë dhe të veprojë ndaj institucioneve brenda unazës së Tiranës. Sipas tij, SPAK nuk u krijua për të kapur zyrtarë apo ish-zyrtarë që u korruptokan me arka me peshk, por të shkojnë te ata që quhen “peshqit e mëdhenj”.

“Çështja në fjalë është e vjetër, që e kam bërë një deklarim për një abuzim me fondin e ish-parkut olimpik. Bëhet fjalë për 800 mijë euro. Pavarësisht se ndodhemi në gjyq për shpifje, këtu duhet të dimë se çfarë po ndodh. Kur doli tenderi për Uniformat e Policisë, Lleshaj paditi PD-në. Që SPAK bëri arrestimin e 9 zyrtarëve, Lleshaj doli dhe tha se nuk ishte në dijeni.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Greqi/ 24 v*ktima dhe 1100 të infektuar në 24 orët e fundit

Por si mund të mos ishte në dijeni kur shkoi dhe paditi PD-në. Si ka mundësi që nuk di gjë as ministri, as zv.ministri apo dhe zyrtarët? Ne po i kërkojmë kësaj prokurorie që duhet të shoh më seriozisht dhe të hyjë më thellë brenda unazës së Tiranës, në institucionet për të rëndësishme. SPAK për gjithë këtë që u bë në drejtësi, s’mund të kapë “një peshk” që qenka korruptuar me peshk.

Ne e inkurajojmë, por s’duhet vetëm kaq. S’duhet të rrish t’i në nivel të një kryetari bashkie, apo zv.ministri. Korrupsioni në Shqipëri është më i thellë se kaq. SPAK nuk është në nivelet e tij nëse nuk futet më tej. Misioni është më i madh. Megaaksioni duhet të nis nga lartë, që është kryeministri Rama, koka e qelbur e peshkut të madh”, tha Gjata.