Përmbytje në Gjermani, rreth 30 persona të zhdukur

Rreth 30 persona janë zhdukur pas shembjes së gjashtë shtëpive ditën e djeshme në mbrëmje në shtetin perëndimor të Rhineland-Palatinate në Gjermani, për shkak të shirave të mëdha dhe përmbytjeve.

Rreth 25 shtëpi të tjera rrezikojnë të shemben në zonën Eiffel, sipas CNN.

Një zjarrfikës u mbyt dhe ushtria është vënë në gatishmëri për të ndihmuar banorët e bllokuar, pasi reshjet e mëdha të shiut shkaktuan përmbytje më katastrofike në 25 vjet, në Gjermaninë perëndimore.

Transporti rrugor dhe hekurudhor u ndërpre në vende të ndryshme.

Shërbimi Meteorologjik Gjerman ka lëshuar paralajmërime ekstreme të motit në tre shtete. Në Hagen, një qytet me 180,000 banorë, u shpall gjendje e jashtëzakonshme pasi lumi Folme doli nga shtrati. Është paralajmëruar se brenda orëve të ardhshme uji mund të arrijë nivele edhe më të larta, ndërsa personave që jetojnë afër lumenjve i është kërkuar të lëvizin menjëherë në zona më të larta.

LEXO EDHE  Varianti Delta rikthen infektimet masive në Kinë, rikthehen masat kufizuese

Disa zona të Hagen janë deklaruar të izoluara dhe të paarritshme për shkak të niveleve të larta të ujit.

Armin Lasset, kryeministri i Nordrhein-Ëestfalen dhe Kancelarja Angela Merkel, pritet të vizitojë rajonin sot.