Udhëzimet/ Penalltitë në shishen e Pickford, si do të godisnin italianët

Portieri i Anglisë, Jordan Pickford, përsëriti trukun e shënimit të ekzekutuesve të penalltisë së Italisë në shishen e tij të ujit në finalen e “Euro 2020” në “Wembley”. Numri 1 i Evertonit, i cili e bëri një gjë të tillë edhe në Botërorin e Rusisë në 2018 kundër Kolumbisë, këtë herë nuk pati fat, pavarësisht se priti dy nga penalltitë e italianëve (Belotit dhe Zhorzhinjos).

Në listën me udhëzimet e stafit të Anglisë për Pikfordin, lexohet vetëm një pjesë e shënimeve që i është ngjitur në shishen e ujit: “Florenci (hidhu djathtas), Raspadori (hidhu majtas), Toloi (hidhu djathtas), Kristante (hidhu djathtas), Açerbi (hidhu majtas), Bastoni (hidhu djathtas) dhe Donaruma (hidhu djathtas”), pavarësisht se asnjëri prej tyre nuk goditi penallti. Pikford paralajmërohet gjithashtu që të bëjë kujdes nga kërcimi që bën Zhorzhinjo në momentin që ekzekuton penalltinë.

LEXO EDHE  Zyrtare/ Shkëndija zëvendëson Ernest Gjokën, ja trajneri i ri i skuadrës shqiptare

Pikford do të ishte edhe vetë një ekzekutues penalltie. Ai do të godiste penalltinë e 6-të, pas Bukajo Sakës, por nuk e pati këtë falshme. Unë e di se disa prej këtyre fyerjeve kanë ardhur nga jashtë dhe njerëzit që merren me këtë punë mund ta shpjegojnë. Kombëtarja i përfaqëson të gjithë dhe ky unitet duhet të vazhdojë. Ne e kemi treguar forcën e vendit tonë kur jemi të bashkuar”. mundësi pasi sulmuesi i Arsenalit gaboi. Pas portierit, në listë ishte edhe mesfushori Kalvin Filips.