VIDEO/ Masivi pyjor i dushkut në Librazhd nën flakë, çfarë po ndodh

Masivi pyjor i dushkut në fshatin Vehçan në Librazhd është përfshirë nga flakët ditën e sotme.

Video e mëposhtme tregon se një sipërfaqe e konsiderueshme po digjet, ndërsa përhapja e flakëve favorizohet nga era dhe temperaturat e larta.

LEXO EDHE  Pas Karaburunit, situatë kritike edhe në pyllin e Poros/ Sa të rrezikuar janë banorët?

Ndërkohë që duket se terreni malor e bën të vështirë ndërhyrjen e forcave zjarrfikëse për vendosjen e flakëve nën kontroll.