Sheriff-Teuta/ Publikohen formacionet zyrtare, katër ndryshime nga Martini

Humbja në Durrës në ndeshjen e parë ndaj Sherif Tiraspolit thuajse i shoi shpresat e Teutës për një kualifikim historik në turin e dytë të Ligës së Kampioneve. Mirëpo, sot në orën 19:00, në stadiumin “Sherif Arena”, me një kapacitet prej 9300 vendesh, kampionët e Shqipërisë do të provojnë shansin në 90 minutat e mbetura.

Edhe pse praktikisht kualifikimi mund të quhet çështje e mbyllur, “djemtë e detit” nuk kanë çfarë të humbin dhe do të tentojnë të fitojnë ndeshjen, për t’u kthyer reston moldavëve pas asaj disfate të rëndë në “Niko Dovana”. 

Në krahasim nga ndeshja e parë, trajneri Martini ka preferuar të bëjë disa ndryshime, ku vendin e të larguarit Dejvi Bregu, e ka zënë Ildi Gruda, i cili është pozicionuar nga krahu i djathtë, ndërkohë që në të majtë ka kaluar Lorenco Vila. Ndërkohë në mbrojtje është preferuar Kotobelli në vend të Xhekson.

Për sa i përket mesfushës, është ulur në stol Kallaku dhe Aleksi teksa nga minuta e parë e nisin Daja dhe Karabeci.  Vlen të theksohet fakti se Xhekson, Kallaku dhe Aleksi u ndëshkuan me karton të verdhë në ndeshjen e parë, teksa nga frika e ndëshkimit, për të mos humbur ndeshjet e Ligës së Konferencës, tekniku shkodran ka preferuar t’u ulë në stol.

LEXO EDHE  Nga një ekip kampion në tjetrin, Florent Avdyli firmos me skuadrën e re

Formacionet zyrtare: