Paralajmërimi i Macron nxit rreth 1 milion francezë të vaksinohen

Brenda një ditë të vetme rreth 1 milion persona në Francë u regjistruan për t’u vaksinuar kundër koronavirusit, pasi presidenti bëri thirrje për të shpëtuar, siç u shpreh ai, pushimet verore dhe ekonominë franceze.

Sipas të dhënave që ofronte të martën në mëngjes një aplikacion që mbledh informacione rreth procesit të vaksinimit dhe vizitave të mjekësore, i quajtur “Doctolib”, 926,000 persona kishin lënë takime të hënën për vaksinim, një rekord ditor që kur vendi nisi imunizimin në muajin dhjetor. Personat nën moshën 35 vjeç përbënin 65% të atyre që kishin lënë takime.

Presidenti Emmanuel Macron njoftoi të hënën se vaksinimi do të ishte i detyrueshëm për të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor deri më 15 shtator dhe e la të hapur mundësinë e shtrirjes së kërkesës edhe për kategori të tjera të popullsisë.

LEXO EDHE  Vrau 9 mace me thikë , burri dënohet me 5 vite burgim

Franca po përjetonte sërish një rritje të infeksioneve, gjë që detyroi presidentin Macron të bënte thirrje për më shumë vaksinime.

Rreth 41% e popullsisë franceze është vaksinuar plotësisht, por ritmi i vaksinimit u dobësua me afrimin e pushimeve verore.

Ministri i Shëndetësisë Olivier Veran e mirëpriti interesin e përtërirë për vaksinim. Ai tha të martën në një kanal televiziv se “kjo do të thotë me mijëra jetë të shpëtuara”.

Që nga fillimi i pandemisë më shumë se 111,000 persona në Francë kanë humbur jetën nga COVID.