Mbështetës i Donald Trump, kush është shqiptari që po hetohet për vjedhje votash në ShBA

Bordi i Zgjedhjeve i ka kërkuar Departamentit të Drejtësisë të SHBA dhe zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Shtetit për të hetuar nëse kandidati Marko Kepi ka falsifikuar votat në zgjedhjet e muajit të kaluar, duke regjistruar edhe qytetarë që nuk jetonin më si votues të tij.

Hemalee Patel, këshilltari i përgjithshëm i BOE kërkoi hetimin e marinsit shqiptaro-amerikan. Me shumë fletëvotime që mungojnë ende, Kepi, një ish-ndihmës i ish-senatorit Martin Golden Golden (R-Brooklyn), ndjek David Carr me më pak se 200 vota në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit për të zëvendësuar këshilltarin Steven Matteo.

LEXO EDHE  FOTO/ Urgjenca iu përgjigj me muzikë, ja si u shpëtua nga vdekja 73-vjeçari

Bashkangjitur letrave ishte një listë të ndërhyrjeve ku BOE pretendon se katër punonjës të fushatës së Kepit manipuluan 1,050 fletë votimi.

Stafi i fushatës së Kepit mohoi çdo akuzë duket kërkuar hetim edhe të kundërshtarit Carr për kundërshtimin e votave pro Kepit në zonat e komuniteteve shqiptaro-amerikane. Kepi ​​është shqiptaro-amerikan dhe beson se këto fletëvotime do ta ndihmojnë në renditje.

Marko Kepi, është kandidati republikan për Asamblenë e Neë York-ut në qytetin Albany, por ai njihet edhe për angazhimin e tij me komunitetin shqiptaro-amerikan, si Kryetar i Organizatës “Rrënjët Shqiptare”.