Grenell bën deklaratën e fortë: Blinke ka lidhje të forta me Soros, por askush nuk flet

Ambasadori Richard Grenell, ka mbajtur një fjalim me tone të ashpra gjatë Konferencës për Aksionin Politik të Konservatorëve në SHBA, ku i ftuar ishte edhe ish-presidenti Donald Trump.

Grenell, që ka shërbyer në poste të larta në administratën Trump, tha se Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken, ka lidhje të ngushta me miliarderin kontrovers, George Soros.

Sipas tij, asnjë gazetar nuk shkruan për këtë gjë.

Madje Grenell tha se u ka kërkuar gazetarëve që të shkruajnë për këtë gjë, por kjo nuk do të ndodhë.

“Nuk e di a e dini këtë, por prindërit e Sekretarit Blinken kanë themeluar në qendrën ‘George Soros’, një program të quajtur ‘Qendra Blinken’. Shikojeni pak, kjo gjë nuk ka dalë kurrë në media.

LEXO EDHE  Covid-19 mbërrin zyrtarisht edhe në ishullin përrallor me 50 mijë banorë

Si është e mundur që Sekretari i Shtetit ka një marrëdhënie kaq të ngushtë me George Soros dhe kjo nuk raportohet?

Dhe tani ai po përdor si armë kufizimet për udhëtimet në SHBA nga Ballkani dhe Europa Lindore dhe del i palagur nga kjo?

Kam kontaktuar disa gazetarë të DASH dhe më kanë thënë se është e komplikuar. Sigurisht, u kam thënë, por e dini çfarë, ju duhet të raportoni për këtë.

Por kjo thjesht nuk ndodh,” tha Grenell në konventën e republikanëve.