Merkato në Superiore/ Vllaznia, Partizani e Kukësi për rekord, si kanë ndryshuar ekipet e elitës

Në 10 klubet e Superiores kanë nisur nga puna për të nënshkruar kontratat e reja. Shumë futbollistëve u kanë përfunduar marrëveshjet dhe pritet të ketë një numër të konsiderueshëm rinovimesh.

Gjithashtu edhe shumë lojtarë do të largohen. Normalisht ata do të zëvendësohen me të tjerë.

Tabela e plotë e afrimeve dhe largimeve deri tani:

TEUTA
Afrime: Hristijan Dragarski, Blerim Kotobelli, Pepi Gorgiev, Taulant Seferi (Huazim për Europën)
Largime: Iran Jr., Denis Pjeshka, Aleksandros Kouros

VLLAZNIA
Afrime: Egzon Shimaj, Darko Bulatovic, Fahrudin Djurdjevic, Geralb Smajli, Mersian Muliu, Liridon Latifi, Klejdi Paloka
Largime: Herald Marku, Aleksandar Isaevski, Demir Imeri, Albion Avdijaj, Salim Cisse, Dajan Shehi, Nertil Hoxhaj
Nën kontratë: Erdenis Gurishta, Ardit Hoxhaj, Arsid Kruja, Mevlan Adili, Abdurrahman Fangaj, Uheid Hoxha, Fjoart Jonuzi, Bojan Zogovic
Trajner: Thomas Brdaric (I konfirmuar)

PARTIZANI
Afrime: Agim Dajçi (rikthim nga huazimi), Emiljano Musta, Herald Marku, Dajan Shehi, Arinaldo Rrapaj, Filip Gligorov
Largime: Roberto Dominguez, Donald Mëllugja, William Cordeiro, Erald Çinari, Jasir Asani, Eneo Bitri, Hektor Idrizaj, Esin Hakaj, Rron Broja, Esat Mala, Livio Malaj, Ferhan Hasani

LAÇI
Afrime: 
Klinti Qato, Saliou Guindo, Bashkim Velija, Marco Roganovic, Mario Dajsinani, Dejan Zarubica
Largime: Kyrian Nwabueze, Adolf Selmani, Dorian Kërçiku, Klejdi Rapo, Bryan Joel Rodriguez, Albion Marku, Redon Xhixha, Erhun Obanor, Edmir Sali. Emiljano Musta

LEXO EDHE  “Dream Team” në finalen e madhe, SHBA dominon edhe Australinë në Tokyo 2020

TIRANA
Afrime: 
Vesel Limaj, Realf Zhivanaj
Largime: 
Elton Cale, Agustin Torassa, Idriz Batha, Kristi Vangjeli, Jurgen Vrapi, Taulant Seferi (huazim për kupat e Europës)

KUKËSI
Afrime: 
Ardit Hila, Klejdi Daci, Edison Ndreca, Edi Basa, Alija Krnic, Kreshnik Bahtiri, Donald Rapo
Largime:
 Patrick Eze, Numan Kurdic, Vesel Limaj, Mehdi Hetemaj, Godberg Cooper, Matheus Leiria, Mate Tsintsadze, Rolandas Baravykas, Blerim Kotobelli
Nën kontratë: Bruno Lulaj, Altin Bytyçi, Redon Dragoshi, Ersil Ymeri, Albin Gashi, Agim Ibraimi, Gjelbrim Taipi, Besir Demiri
Trajner: –

SKËNDERBEU
Afrime: 
Shkëlzen Ruçi, Jurgen Vrapi, 
Largime:
Shqiprim Taipi, Mario Dajsinani, Arinaldo Rrapaj, Bekim Rexhepi, Leard Sadriu

KASTRIOTI
Afrime: 
Franci Lena, Redon Danaj (Rikthime nga huazimet)
Largime: 
Patrik Bardhi, Realf Zhivanaj, Ermir Rezi, Amer Duka, Xhulio Mehmeti, Arbër Basha, Silvester Shkalla, Silvio Vokrri, Klejdi Daci, Fjorald Deliaj, Laurenc Xheka
Nën kontratë: Henry Okebugwu, Devid, Agnaldo Moraes, Lukman Hussein, Armando Rami, Indrit Prodani
Trajner: Ramazan Ndreu

DINAMO
Afrime: 
Patrik Bardhi, Xhuliano Skuka, Aleksandar Sofranac, Dorian Kërçiku, Marin Abazaj
Largime: 
Emiljano Hidri, Artion Alillari, Moustapha Djidjiwa, Miklovan Pere, Dejvi Bilali, Nico Paterni

EGNATIA
Afrime: 
Franc Ymeralilaj, Arbër Çyrbja, Bledar Lila
Largime: 
Marcos Ramos, Orian Xhemalaj, Jurgen Vogli, Brixhild Brahimaj, Endrien Magani, Alked Çelhaka