Detajet/ Shpërthimi në Velipojë, të plagosurit kishin shkuar të pastronin hotelin e tyre

Katër persona të së njëjtës familje, që u plagosën në Velipojë si rezultat i shpërthimit të një bombule gazi, ndodhen në gjendje shumë të rëndë shëndetësore. Atokanë pësuar djegie në shkallën 85-90 % si pasojë e flakëve që ka shkaktuar shpërthimi i bombulës.

Të plagosurit të moshës 11 deri në 30 vjeç, janë transportuar drejt spitalit të Shkodrës fillimisht, dhe më pas drejt Tiranës.

Ndërkohë detaje të reja raportohen mbi ngjarjen e rëndë. Raportohet se pjesëtarët e familjes Gjoka nga Lezha, kishin në pronësi hotelin ku ndodhi shpërthimi, ndërsa kryefamiljari ndodhet në Itali. Ato kishin shkuar në hotel për ta pastruar dhe bërë gati për nisjen e sezonit turistik.

LEXO EDHE  Ardi Veliu paditet në SPAK

Një i afërm i familjes Gjoka thekson se gjendja e tyre është e rëndë dhe ngjarja ka ndodhur në momentin që është ndezur një bombol e vogël për të bërë kafe.

“Pata dalë për të marr bukë dhe kur erdha rrugës ndjeva shpërthimin, Unë e kam të afërm se është vëllai i gruas. Sapo ka nisur bombolën e gazit të voglën për të bërë kafen ka ndodhur dhe shpërthimi. Ngjarja është shumë e rëndë, nusja ka ardhur bashkë me fëmijët, burrin e ka në Itali, dhe ajo bashkë më fëmijët ka ardhur me pastruar për me nis sezonin. Sapo kanë ndezur një bombol për kafe ka ndodh e gjithë kjo”, është shprehur ai.