I nxehti ekstrem/ 719 njerëz humbasin jetën në Kanada

Në provincën e Kanadasë perëndimore ku shkoi vala rekord e nxehtësisë, 719 njerëz humbën jetën. Këto ishin vdekje të papritura.

Numri është trefishi i numrit mesatar të vdekjeve gjatë kësaj periudhe, shkruan Toronto Star. Por ekspertët mjekësorë paralajmërojnë që shifrat do të rriten më shumë.

Rekord nxehtësie në Kanada, 719 njerëz humbasin jetënRekord nxehtësie në Kanada, 719 njerëz humbasin jetën

LEXO EDHE  Studimi: Përmbytjet mund të rrezikojnë miliona njerëz

Nxehtësia rekord ka shkaktuar gjithashtu edhe emergjencën e zjarrit. Janë mbi 130 vatra masive zjarri në pyje, kryesisht të shkaktuara nga vetëtimat dhe që po shkatërrojnë Kolumbinë Britanike, provinca më perëndimore e Kanadasë. Qeveria federale synon të dërgojë aeroplanë ushtarakë për të ndihmuar zjarrfikësit të vënë nën kontroll flakët.