Anglia në gjysmëfinale të Europianit, Ukraina e pafuqishme ndaj “Tre Luanëve”

Anglia arrin të respektojë parashikimet teksa dominoi Ukrainën me rezultatin e thellë 4-0 duke u kualifikuar në gjysmëfinale të Europianit.

Në stadiumin “Olimpico”,  skuadra e Southgate nuk e vuri asnjëherë në dyshim fitoren ndaj Ukrainës dhe që në minutën e 4’, Harry Kane zhbllokoi sfidën dhe u çlirua edhe vet me golin e dytë në këtë Europian.

Edhe pse ekipi i Shevchenkos nis të reagojë dhe në dy raste mund të shënonte, janë sërish anglezët që gjejnë golin menjëherë në startin e pjesës së dytë, me një tjetër Harry, kësaj radhe Maguire që dyfishon rezultatin.

LEXO EDHE  Drejtori sportiv i Vllaznisë, Djarmati: Jemi favorit në çdo kompeticion, ja e vërteta me Bruno Telushin

Goli i jep më shumë liri anglezëve dhe 4 minuta më vonë është sërish Harry Kane që me kokë e çon në 3-0 rezultatin dhe mbyll përfundimisht shanset e Ukrainës.

Dominimini nga “Tre Luanët” vijon dhe ka moment feste edhe për Jordan Henderson i cili edhe pse ka një jetë që luan me kombëtaren, shënon pikërisht ndaj Ukrainës golin e tij të parë me këtë fanellë.

Anglia me meritë e me spektakël arrin në gjysmëfinalen e Euro 2020 ku tani do të përballet me Danimarkën.