‘Ndërmerrni veprime të ashpra’/ Kim apel KLGJ dhe KLP: Reforma në Drejtësi duhet të bëhet më shumë reale për gjithë shqiptarët

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka dhënë një tjetër mesazh për Reformën në Drejtësi duke i kërkuar KLGJ e KLP të ndërmarrin veprime të ashpra.

Ajo thotë se SHBA mbështet këti dy institucione të larta të drejtësisë dhe thotë se është e nevojshme që ato të veprojnë ndërkohë që Amerika i mbështet.

Më tej Kim kërkon që me anë të veprave, Reforma në Drejtësi duhet bëhet më shumë dhe më shumë reale për gjithë shqiptarët.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Rakacolli: ‘Delta’ ka mbi 1 muaj që ka hyrë në Shqipëri

Postimi i Yuri Kim:

Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë kanë kapërcyer shumë pengesa deri më tani. SHBA mbështet fuqimisht përpjekjet e tyre për të ndërmarrë një veprim të ashpër, por të nevojshëm, për të zbatuar standardet dhe për të vazhduar të bëjë përmirësime në mënyrë që reforma në drejtësi të bëhet shumë më shumë reale për të gjithë shqiptarët.