Lidhjet familjare me Sorosin/ Dyshimet se Blinke po përdor postin për të ndëshkuar kundërshtarët e filantropit

“World Tribune” në një artikull të gjatë analizon lidhjet familjare të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken me George Soros.

Referuar edhe deklaratave të kongresenit amerikan Lee Zeldin, në artikull thuhet se ngrihen dyshime se Blinken po përdor rolin e tij si Sekretar i Shtetit për të ndjekur armiqtë e George Soros.

Në fillim të artikullit thuhet se, ndërsa me administratën e Presidentit Joe Biden po shkohet në mënyrë metodike në shkatërrimin e Amerikës, dhe ndërsa Biden me çdo ditë që kalon duket më pak i vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth tij, është koha për të pyetur se kush po merr me të vërtetë vendimet brenda Shtëpisë së Bardhë.

Një mënyrë e sigurt për të hyrë në rrugën e duhur është lidhja e pikave dhe gjurmimi i rrjeteve që kanë qasje të drejtpërdrejtë në dhe / ose kontroll mbi departamentet kryesore në degën ekzekutive.

Pika: A po bën sekretari i shtetit Antony Blinken në mënyrë aktive punën e George Soros?

Në artikull, duke iu referuar një kolone editorial në Washington Times, të datës 7 qershor, thuhet, “për shumë njerëz, kjo në dukje nuk erdhi nga askund,” tha kongresmeni Lee Zeldin në lidhje me njoftimin e z. Blinken, muajin e kaluar se ish-Kryeministri shqiptar Sali Berisha, gruaja e tij dhe dy fëmijët e tyre të rritur janë ndaluar të hyjnë në SH.B.A, nga “përfshirja e ish-kryeministrit në korrupsion të rëndësishëm”.

Në seancën dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, z. Blinken mbrojti vendimin, por ndaloi së ofruari prova për të mbështetur pretendimin kundër z. Berisha, i cili ka pretenduar se lëvizja e Sekretarit të Shtetit kundër tij ishte bazuar në “keqinformim ”, nga tentakulat e George Soros.

“A keni pasur ndonjë komunikim ju ose dikush në emrin tuaj me z. Soros ose dikë në emër të tij?”, pyeti republikani i Nju Jorkut Zeeldin, z. Blinken.

“Unë nuk kam,” u përgjigj Sekretari i Shtetit. “Nuk mund të flas me të gjithë Departamentin e Shtetit. por unë nuk kam”, tha ai.

Kongresmeni Zeldin posaçërisht i bëri presion Sekretarit Blinken për të siguruar informacion specifik që detajon akuzat për korrupsion dhe justifikon veprimin drastik të Departamentit të Shtetit për të sanksionuar Berishën.
“Kohët e fundit keni njoftuar sanksione ndaj ish-presidentit të Shqipërisë, Sali Barisha. Për shumë njerëz, kjo me sa duket nuk erdhi nga askundi. Ai dihej se ishte një kundërshtar agresiv i George Soros. Çfarë informacioni specifik mund të ndani me komitetin në këtë kohë për të justifikuar këtë lëvizje dramatike, “pyeti Kongresmeni Zeldin.

Referuar një tjetër artikulli në The Jerusalem Post, në 24 nëntor, “World Tribune” shkruan “ekziston një arkiv në Universitetin Qendror Evropian të George Soros në Hungari, për Donald Blinken, tani 95 vjeç dhe gruan e tij të dytë, Vera, që mbijetoi Holokaustin, pjesërisht për mbështetjen e tyre për “procesin e demokratizimit në Hungari ”
Arkivi në të vërtetë quhet “Arkiva e Shoqërisë së Hapur” të Vera dhe Donald Blinken.

Donald Blinken përmendet në Raportin Vjetor të Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur të Sorosit 2005 si anëtar i Bordit të Besimit për Universitetin e Evropës Qendrore të miliarderit përparimtar globalist, të cilin Kryeministri hungarez Viktor Orban është përpjekur ta mbyllë si një institucion që kërkon të shkatërrojë Hungarinë.
Me përvojën e tij të mëparshme si Kryetar i Bordit të Universitetit Shtetëror të Neë York-ut, gjatë mandatit të tij si Ambasador në Hungari, Donald Blinken ofroi ndihmë thelbësore dhe mbështetje për Universitetin e Evropës Qendrore në vitet e para të ekzistencës së tij. Në vitin 1998, ai u emërua Kancelar i Këshillit Ndërkombëtar të Universitetit të Evropës Qendrore dhe më pas u bë anëtar i Bordit të tij të Administrimit. Ai shërben si një nga Administratorët e Besuar të CEU.

LEXO EDHE  Aksident në Greqi/ Humb kontrollin e mjetit, plagosen 11 emigrantë të paligjshëm, arratiset shoferi

Një postim i vitit 2015 në faqen e internetit të CEU thuhet se:

Arkivat e Shoqërisë së Hapur të CEU (OSA) u riemërtuan “Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken”. Dhurata e tyre do të krijojë një fond të përhershëm të pajisur, i cili do të lejojë Arkivat të zgjerojnë punën e saj kritike në ruajtjen e një prej koleksioneve arkivore më të vlefshme në botë në lidhje me Luftën e Ftohtë, lëvizjet e të drejtave të njeriut dhe shkeljet e rënda ndërkombëtare të të drejtave të njeriut.
Donald dhe Vera Blinken shkruajtën një libër në vitin 2009 me titull “Vera dhe Ambasadori”. Ajo u vlerësua nga Soros dhe Biden.

“Presidenti Clinton bëri një zgjedhje të mençur duke dërguar Donald dhe Vera Blinken në Hungari. Ky libër shërben si një kujtesë e rolit kritik që ambasadorët mund të luajnë në përparimin e interesave të vendit tonë në pikat kryesore të historisë. Puna e tyre në ekip ishte e mirë për Hungarinë, e mirë për vendin tonë dhe gjithashtu krijon një histori të shkëlqyeshme. ” – Nënpresidenti Joseph R. Biden Jr.

Një profil i 2013 i Antony Blinken për The Washington Post citon Pisar të ketë thënë “se ai ishte i kujdesshëm që të mos përpiqej kurrë të zëvendësonte Blinken si babai i djalit”.

Artikulli detajon raste të shumta kur Donald Blinken ishte në krah për momentet kryesore në zhvillimin e Antony.
“Të gjithë në moshën 21 vjeç duan të bëjnë filma,” tha Donald Blinken, thuhet në artikullin e Postit, duke shtuar se ai dhe nëna e tij shpresonin që djali i tyre “do të shkonte në shkollën e drejtësisë”. Ai e bëri.
Antony “gjithashtu u bë aktiv në politikën Demokratike, duke ndihmuar babanë e tij të mbledhë para për kandidimin presidencial të Michael Dukakis 1988”, raportoi Post.

Dhe kur Bill Clinton u bë president në 1993, vë në dukje gazeta, ajo ishte “një kohë flamuri për burrat Blinken”:
Klinton emëroi xhaxhain e Tonit, Alan, si ambasador në Belgjikë dhe më pas e emëroi babanë e tij ambasador në Hungari, ku ndihmoi qeverinë në dëmshpërblimin e të mbijetuarve të Holokaustit.

Me pak fjalë, ngritja e Antony Blinken është e lidhur tërësisht me shkëlqimin e babait të tij. i njëjti baba i shquar që është aq i afërt me George Soros sa aktivitetet e poshtra të Soros në Hungari me sa duket nuk do të ishin të mundshme pa të.

Secretary of State Antony Blinken’s family ties to George Soros run root deep