Gazetarja greke e pyet Ramën për marrëdhëniet me Turqinë, Kryeministri: Mos jeni xhelozë?

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditën e sotme në një vizitë në Shkup në kuadër të Forumit Ekonomik në Maqedoninë e Veriut. Në konferencën e mbajtur për mediat, një gazetare greke e pyeti për marrëdhëniet që Shqipëria ka me Turqinë.

Përgjigjia e Ramës ishte se duke qenë se vendi ynë ndodhej në mes të 3 popujve, atëherë do të ishim partnerët e duhur strategjikë.

“Mos jeni xhelozë? Është një marrëdhënie e mirë për të dy palët. Ne jemi në një mes trekëndëshi popujsh që na bën neve partnerë strategjikë shumë të mirë. Turqia dhe Greqia kanë shumë për të ndarë bashkë dhe mund të bëjnë aq shumë për njëri tjetrin sa nuk e imagjinojnë dot.

LEXO EDHE  “Reporterë pa kufij” dënon dhunën ndaj gazetarit

Me vullnet të mirë këto çështje mund të zgjidhen. Duke i njohur të dy udhëheqësit kam menduar se nëse ata do ishin bashkë e do shihnin njëri tjetrin në sy do të bënin ndryshime të mrekullueshme”-tha Rama.