ONM kërkoi ankimimin për Elisabeta Imeraj, Yuri Kim: Koha të tregojmë guxim dhe integritet

Një ditë pasi ONM kërkoi që Komisioneri Publik të apeloj vendimin e KPK-së që konfirmoi në detyrë Prokuroren e Tiranës, Elisabeta Imeraj, ka reagur edhe ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim.

Në Twiter, Kim shprehet se KPA do të tregojë sesa e pavaruar është dhe sa ajo nuk do të lejojë që të cënohet Vetting.

Deklarata

“Në përputhje me rolin e tij kushtetues në procesin e verifikimit, vëzhguesit e ONM dje i rekomanduan Komisionerët Publikë të apelojnë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për një çështje të rëndësishme.

Të gjithë duhet të shikojmë nga afër se çfarë ndodh më pas. A do të jetë përgjigjja për të treguar guxim dhe integritet për të dhënë drejtësi ose, siç e kemi parë shumë shpesh në të kaluarën, për të devijuar përpjekjet duke sulmuar procesin e vetingut dhe duke shpifur vëzhguesit ndërkombëtarë?

LEXO EDHE  Kanabis mes shkurreve dhe baltës përgjatë brigjeve të lumit

A do t’i shërbejnë media publikut dhe do ta mbulojnë këtë çështje me integritet, apo do të marrin telefonata dhe do të pranojnë të qëndrojnë të heshtur dhe të verbër? Tani është koha të tregojmë guxim dhe integritet. Koha për të thyer modelet e vjetra që dëmtojnë. Koha që flamuri i Shqipërisë të ec hap pas hapi.”