Negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë, ja çfarë thotë Varhelyi

Komisioneri për Zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi ka reaguar pasi ministrat e Jashtëm të BE nuk ranë dakord për një datë për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ai shprehet se do të vazhdojmë të punojmë që në vitin 2021 të mbajmë Konferencën e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Kur bëhet fjalë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, është bërë shumë gjatë muajve të kaluar, ku është arritur një përparim i dukshëm.

LEXO EDHE  "Delta" në Shqipëri, Tritan Kalo i drejtohet qytetarëve me një mesazh të rëndësishëm: Kujdes...

Ne do të vazhdojmë të punojmë që në vitin 2021 të mbajmë Konferencën e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si një çështje me përparësi”, shkruan Varhelyi.