Mbrojtësi i Las Vegas Raiders, Carl Nassib bëhet lojtari i parë aktiv që pranon se është homoseksual

Fundi mbrojtës i Las Vegas Raiders, Carl Nassib është bërë lojtari i parë aktiv i NFL që del si homoseksual.

Nassib, 28 vjeç, e bëri njoftimin në një video të postuar në llogarinë e tij në Instagram.

“Thjesht doja të merrja një moment të shpejtë për të thënë që jam homoseksual. Kam dashur ta bëj këtë për një kohë tani, por më në fund ndihem mjaft mirë për ta hequr nga gjoksi im,” tha ai.

“Unë me të vërtetë kam jetën më të mirë, familjen, miqtë dhe punën më të mirë që një djalë mund të kërkojë.”

Nassib shtoi: “Unë jam një person mjaft privat, kështu që shpresoj se ju e dini që unë vërtet nuk po e bëj këtë për vëmendje. Unë thjesht mendoj se përfaqësimi dhe shikimi janë kaq të rëndësishme.

“Unë në të vërtetë shpresoj që një ditë video si kjo dhe i gjithë procesi i daljes thjesht nuk janë të nevojshme, por deri atëherë do të bëj më të mirën time për të kultivuar një kulturë pranuese dhe të dhembshur”.

Nassib gjithashtu tha se po dhuronte 100,000 £ për Projektin Trevor, një shërbim i parandalimit të vetëvrasjeve për të rinjtë LGBTQ në Amerikë.

Pronari i Raiders Mark Davis tha për Las Vegas Review-Journal: “Këto janë vendime personale. It’sshtë 2021, dhe ai është një Raider. Nëse është i lumtur, unë jam i lumtur. Duhet guxim.

“Mendova se arritëm në pikën kur kjo nuk ishte [një histori e shquar e lajmeve]. Nuk e ndryshon mendimin tim për të si burrë apo si sulmues”.

LEXO EDHE  Investigimi i “The Telegraph” në Britani, gjysma e personave dalin pozitivë pas shtrimit në spital

Në një deklaratë, komisioneri i NFL Roger Goodell shtoi: “Familja NFL është krenare për Carl për ndarjen me guxim të së vërtetës së tij sot. Përfaqësimi ka rëndësi.

“Ne ndajmë shpresën e tij që një ditë së shpejti deklarata si e tij nuk do të jenë më të vlefshme për lajmet ndërsa marshojmë drejt barazisë së plotë për komunitetin LGBTQ +.”

Asnjë lojtar i homoseksualëve haptas nuk ka luajtur një lojë të sezonit të rregullt në NFL.

Fundi mbrojtës Michael Sam doli si homoseksual para se të tërhiqej nga St Louis Rams në 2014 dhe luajti për ta në para-sezon, por nuk bëri listën e tyre përfundimtare.

Ish futbollisti i LA Galaxy dhe SHBA Robbie Rogers u bë burri i parë haptas homoseksual që luajti në një nga pesë ligat e mëdha sportive të SHBA kur doli në shkurt 2013.

Nassib është gati të hyjë në sezonin e tij të gjashtë në NFL, pasi ka qenë një zgjedhje e raundit të tretë nga Cleveland Browns në 2016.

Ai më pas kishte një magji dy-vjeçare me Tampa Bay Buccaneers përpara se të nënshkruante një marrëveshje tre-vjeçare me Raiders në Mars 2020.