U ‘reklamua’ nga Rama, kryeinfermierja braktis vendin: Nuk fitojmë ata që punojmë drejt, por lëpirësat

Ana Luca, kryeinfermierja e spitalit Infektiv, në fillimet e pandemisë la postin e administratores të spitalit polivalent në QSUT për të shkuar në Infektiv, në vijën e parë të luftës ndaj Covid-19.

Por së fundmi, Luca ka marrë vendimin drastik për t’u larguar në Gjermani për një jetë më të mirë, për të zhvilliuar profesionin, si dhe për t’u zhvilluar në karrierë diku nëpër botë, aty ku mundësia është më e madhe se në Shqipëri.

Lidhur me këtë rast ka reaguar edhe gazetari Edmond Arizaj, i cili nuk gjen fjalë dhe arsye për largimin e saj, por e pranon se është një humbje për ne, madje një humbje e madhe.

“Personi i reklamuar për përkushtimin spartan edhe nga vetë kryeministri. Personi që nuk priste të ktheje krahët për të thënë të vërtetën e saj.

Nuk e di çfarë e ka shtyrë Anën të ndahet nga vendi, puna dhe njerëzit. Por di që të humbur janë shumë, madje edhe ata që nxjerrin vetëm vrer për bluzat e bardha kanë humbje”, shkruan gazetari në rrjetet sociale.

Infermierja Luca i është përgjigjur gazetarit me anë të një komenti në shënimin e tij në Facebook, teksa thotë se ende është e prekur, ajo shkruan se në vendin tonë nuk fitojnë ata që punojnë ndershëm dhe pa hile, por ata që janë lëpirësa.

Me ironi dhe mllef të akumuluar ndoshta për shumë arsye, infermiere Luca shton se në vendin tonë kërkohen ushtarë që të pastrojnë këpucët, e jo staf të përgatitur mirë profesionalisht, që shpeshherë kanë guximin të marrin përsipër edhe akte heroike.

LEXO EDHE  Arrestohet grupi i hajdutëve në Elbasan, detajet

Reagimi i Ana Luca

“Nuk di si ta filloj komentin, si ta shpjegoj e si ta mbyll….nuk gjej dot fjale per momentin pasi duhet ose nje nate e gjate dimri ose thjesht nje fjali per ta shpjeguar…ndoshta ngaqe kam akoma dhimbje dhe jam e prekur….

Do te te jap intervisten e pare dhe te fundit me te gjitha drite hijet qe kane ndodhur!

Pervec se infermiere ne profesion dhe Kryeinfermiere e 3 Njesive te Strukturave Covid kam qene dhe Administratore Spitalore e kam drejtuar spitalin me te madh te QSUT.

Ikja dhe largimi im i ka rrenjet e thella dhe lutni Zotin qe ky eksod te kete zgjidhje!

Nuk fitojme ne qe punojme drejt miku im!

Nuk kane nevoje per heronj por kane nevoje per lepirsa….

nuk kane nevoje per heronj miku im kane nevoje per ushtare qe tu pastrojne kepucet…

Di te te them vetem dicka:

Zoti befte derman vendit tim te shtrenjte!

Xherdanit te qafes se Shqiperise do ti bien guret pak nga pak….

Jo pa qellim ne strukturat boterore quhen BURIME NJEREZORE…..do vije nje dite ky burim do shteret!

Perqafoj nga larg dhe faleminderit me mirenjohje perulese cdo bekimi, falenderimi dhe mirenjohje te marre nga njerezit!

Perulesisht faleminderit

Bekime, Force dhe Kurajo per te gjithe koleget e mi!”, shkruan Luca.