‘Zyrtarizohet’ koalicioni Doshi-Rama, ja kush është besniku i PSD që rilindja emëron në krye të IKMT në Shkodër

Edi Rama ka nënshkruar “de facto” koalicionin me partinë e Tom Doshit në Shkodër pa kaluar as dy muaj nga përfundimi i zgjedhjeve parlamentare.

Në kulmin e aksionit për prishjen e ndërtimeve pa leje në zonat bregdetare, qeveria ka shtyrë drejt largimit drejtorin e IKMT-së në Shkodër, Ilir Niklekaj.

Por duket se “dorëheqja” e tij nuk erdhi për shkak të performancës por për faktin se ky vend do ti kalojë një të besuari të Tom Doshit, Serdar Hoxha, i cili ishte pjesë e listave të PSD në këtë qark.

25 vjeçari që mbante numrin 5 në listën e Shkodrës është emëruar drejtor i Inspektoriatit për Mbrojtjen e Teritorit në këtë qark ku ai nuk mundi dot të marri mandat deputeti.

LEXO EDHE  Kur je kukull në Qeveri/ Braçen e shqetësojnë zhurmat e betoniereve të Veliajt, i ankohet popullit

Por kush është është Serdar Hoxha? Me një kërkim të thjeshtë zbulon se ai ka qenë kandidat për deputet i partisë së Tom Doshit në zgjedhjet e 25 prillit.

Formalisht Rama dhe Rilindja kanë deklaruar se do ta qeverisin vendin të vetëm, por shpërndarja e posteve të Shkodrës për një aleat votat e të cilit në parlamentin e ardhshëm do ti duhen në ditë të vështira eshtë shenja e parë se pushtet do të ndahet edhe me aleatët e pa deklaruar.