“Dreqi e mori, jam vetëm 29 vjeç!”, zbulohen fjalët e para të Eriksen pasi u përmend

Christian Eriksen i trembi të gjithë në ndeshjen e Danimarkës me Finlandën, pasi ra pa ndjenja në fushë dhe u desh të përdorej defibrilatori për ta risjellë në jetë, pasi zemra i kishte pushuar.

Për të pati shumë frikë, teksa lojtarë e tifozë shpërthyen në lot, në një nga momentet më dramatike që mund të ketë përjetuar bota e futbollit.

Një nga mjekët që ndërhyri në momentet kritike të Eriksen, Jens Kleinefeld, ka dhënë një interviste për “Ritzau” dhe tregon fjalët e para të futbollistit, pasi u përmend.

LEXO EDHE  Renditja e medaljeve të arta/ Kryeson Japonia, Kosova lë pas Italinë dhe Francën

“Rreth 30 sekonda më vonë ai hapi sytë dhe unë mund të flisja direkt me të. Ishte një moment shumë prekës

 

Në raste të tilla urgjente mjekësore në jetën e përditshme, shanset që të kesh sukses janë shumë të ulëta.

 

‘Dreqi marrtë, unë jam vetëm 29 vjeç’, më tha. Atëherë e kuptova që truri i tij nuk ishte dëmtuar dhe se ai ishte në vete plotësisht”, rrëfen mjeku Jens Kleinefeld.