Shpikja e fundit, aeroplani- amfib transport nga Anglia në Francë për 40 minuta

Njihuni me aeroplanin-amfib, fluturakia që do të transportoj pasagjerët përmes kanalit detar dhe atë për vetëm 40 minuta. Ky projekt pritet të jetë gati në vitin 2028, nga kompania britanike Brittany Ferries. Mësohet se ky mjet fluturues është zbuluar sot si koncept dhe do të ketë kapacitete për transportimin e 150 pasagjerëve nga Anglia në Francë me shpejtësi prej 180 milje në orë, gjashtë herë më shpejtë sesa një aeroplan i zakonshëm amfib.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Itali/ 42 v*ktima dhe 2732 raste të reja në 24 orët e fundit

Ky aeroplan është i dizajnuar në atë mënyrë që mund të lundroj me shpejtësi nëpër ujë, dhe në një moment të caktuara të ngritet disa centimetra nga uji dhe në fund të ngritet edhe në ajër. E udhëtimi që zakonisht zgjaste gjashtë orë nga Portsmouth në drejtim të Cherbourg, me këtë fluturake do të mund të realizohet për vetëm 40 minuta.