VIDEO/ Uells-Zvicër, rezultati dhe statistikat e pjesës së parë

Ka përfunduar në barazim pa gola pjesa e parë  e ndeshjes Uells -Zvicër, e vlefshme për Grupin A të EURO 2020.

Kombëtarja “helvete” në 11-shen startuese ka në përbërje dhe dy shqiptarët Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, ndërsa kombëtarja uellsiane me lojtarët më të rëndësishëm si Ramsej, Alen dhe Bale.

Në 45 minutat e para, Zvicra ka qenë më kërkuese duke kontrolluar tempin e lojës, ndonëse rastin më të rrezikshëm për gol e kishin britanikët. Kros nga e majta, goditje me kokë e Kieffer Moore, sulmuesit të Cardiff City, por fantastike ishte përgjigja e Yann Sommer i cili i mohon Uellsit golin.

LEXO EDHE  FOTO/ Humb jetën boksieri 16-vjeçar, i pushoi zemra sapo u hodh në lumin e acartë

Ndërkohë nga ana tjetër, për Zvicrën rrezikoi Seferoviç  në minutën e 27-të. Sulmuesi befason dhe godet nga jashtë zone por topi përfundon fare pranë shtyllës së mbrojtur nga portieri i kombëtares uellsiane, Uard.

 

Statistikat e 45 minutave të para: