Covid në Shqipëri, 11 raste të reja dhe 1 humbje jete/ Si paraqitet situata në spitale

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur sot se gjatë 24 orëev të fundit nga 2915 testime të realizuara, kanë rezultuar pozitiv 11 persona, ndërsa ka humbur jetën 1 pacient, 73 vjeç nga Berati. Ndërkohë, sipas të dhënave zyrtare, janë shëruar 22 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 3 raste në Tiranë, 2 raste në Gjirokastër, Cërrik, 1 rast në Malësi e Madhe, Durrës, Berat, Kuçovë.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 22 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Referuar shifrave zyrtare, numri total i personave të shëruar që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 129,807, ndërkohë që rastet aktive janë 177. Nga fillimi i pandemisë numri i jetëve të humbura, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, ka shkuar në 2453 persona.

Statistika (11 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 22
Të shtruar në spitale 22
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2,915

Testime totale 751,831
Raste pozitive 132,437
Raste të shëruara 129,807
Raste Aktive 177
Humbje jete 2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 57
Tiranë 43
Berat 23
Elbasan 15
Lezhë 12
Korçë 7
Durrës 5
Gjirokastër 5
Fier 4
Dibër 3
Vlorë 2
Kukës 1