Sekuestrohen 41 mijë euro në kufi, detajet

Janë sekuestruar një sasi prej 41.045 euro nga policia kufitare në Kakavijë.

Shërbimet e Policisë Kufitare njoftojnë se kanë kaluar për kontroll më të detajuar në vijën e dytë, një mjet kamion me drejtues shtetasin F. S., 30 vjeç, banues në Korçë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në automjet, shërbimet e FRONTEX-it, në bashkëpunim me shërbimet doganore, kanë gjetën të fshehura në një çantë dore, 41.045 euro, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar. Shuma e parave u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Në përfundim të veprimeve të para të kryera drejtuesi i kamionit shtetasi F. S. u procedua penalisht për veprat penale “Mosdeklarimi i të hollave dhe sendeve me vlerë në kufi” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.