Dënim me burg për jetë për Mlladiç, reagon Vjosa Osmani: Nuk ka dyshim tani se qëllimi i Millosheviçit ishte gjenocidi

Gjykata e Kombeve të Bashkuara (OKB) në Hagë mbështeti pasditen e sotme dënimin me burgim të përjetshëm të vitit 2017 për gjeneralin serb, Ratko Mladiç, për rolin e tij në gjenocid dhe krime të tjera lufte në Bosnjë e Hercegovinë.

Në lidhje me këtë vendim ka reaguar dhe presidentja kosovare Vjosa Osmani, e cila thekson se nuk ka dyshimi se qëllimi i Millosheviçit ishte gjenocidi.

STATUSI NGA VJOSA OSMANI

Kur të shohim një vendim si sot, njerëzit dhe familjet që përjetuan vuajtje të patreguara të kryera nga regjimi gjenocid i Millosheviçit do të ndjehen një hap më pranë drejtësisë. Nuk ka dyshim tani se qëllimi i Millosheviçit, Mlladiç dhe të tjerëve pjesë e atij regjimi, ishte gjenocid. 1

LEXO EDHE  Ndodh në Tiranë/ Qytetari blen shtëpi dhe gjen armë brenda: Jam i ndershëm

Ky gjykim do të hyjë në histori si një rast i rrallë i drejtësisë i dhënë, por rajoni ka një rrugë të gjatë për të bërë për të siguruar që të mbijetuarit e tjerë dhe familjet e të zhdukurve gjithashtu të marrin drejtësi.