Aplikacioni i FBI, si u përdor për arrestimin e qindra trafikantëve dhe vrasësve/ Detajet

Agjencitë e zbatimit të ligjit thonë se kanë arrestuar qindra kriminelë në të gjithë botën në një operacion tre-vjeçar duke përdorur një aplikacion të projektuar nga FBI.

Që nga viti 2018, Australia, Zelanda e Re dhe FBI kanë përdorur një aplikacion të koduar, ANOM, për të ndjekur krimin e organizuar.

Ajo ka çuar në arrestime të tregtisë së drogës në 18 vende në të gjithë Azinë, Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropën dhe Lindjen e Mesme.

Kryeministri Australian e quajti një operacion që kishte goditur bandat kriminale globalisht.

“Operacioni goditi rëndë krimin e organizuar jo vetëm në këtë vend, por në të gjithë botën,” tha ai në një konferencë shtypi televiziv të martën, 8 qershor.

Policia Australiane dhe Zelanda e Re ishin ndër të parët që zbuluan të dhënat e operacionit të martën.

Policia Australiane tha se ata e konceptuan bashkërisht planin me FBI. Agjencia amerikane dhe Europol do të paraqesin gjetjet e tyre më vonë të martën. Aplikacioni ANOM kishte qenë një nga shërbimet e mesazheve të popullarizuara në bandat e krimit të organizuar, thonë autoritetet.

Si funksionoi?

Policia e Zelandës së Re tha se pasi FBI kishte çmontuar dy shërbime të tjera të kriptimit, ajo filloi të operonte kompaninë e saj të pajisjeve të koduara të quajtur ANOM.

Pajisjet me aplikacionin e bisedës u shpërndanë në botën e krimit, raportuan mediet australiane.

Oficerët ishin në gjendje të lexonin miliona mesazhe në “kohë reale” që përshkruanin komplotet e vrasjeve, planet e importit masiv të drogës dhe skema të tjera.

“Gjithçka për të cilën flasin është drogë, dhunë, goditje ndaj njëri-tjetrit, njerëz të pafajshëm që do të vriten, një gamë e tërë gjërash”, tha komisioneri i Policisë Federale Australiane Reece Kershaw në një konferencë për shtyp.

Çfarë zbuluan autoritetet?

Komisioneri Kershaw tha se në Australi, policia kishte qenë në gjendje të kapte operacionet e drogës dhe të parandalonte incidente të tilla si të shtëna masive.

Policia në vend ka arrestuar më shumë se 200 persona – anëtarë të bandave të jashtëligjshme të motorëve, grupe mafioze Australiane, sindikata të krimit aziatik dhe grupe të krimit të rëndë dhe të organizuar.

Ata gjithashtu kanë sekuestruar 3 ton drogë dhe 45 milion dollarë (25 milion £; 35 milion dollarë) para dhe pasuri.

Autoritetet Australiane thanë se goditja e tyre, të cilën ata e quajtën Operacioni Ironside, ishte operacioni më i madh policor i vendit dhe përfshiu 4,000 oficerë policie. Ata thanë se 9,000 oficerë policie ishin të përfshirë në të gjithë botën.

Ai tha se aksesi i aplikacioneve i kishte dhënë zbatimit të ligjit “një avantazh që nuk e kishte pasur kurrë më parë”, por shtoi se platforma ishte vetëm një nga shumë aplikacionet e mesazheve të favorizuara nga bandat e krimit të organizuar, shkruan BBC.

Policia e Zelandës së Re e quajti operacionin e saj “Mburoja e Trojës” dhe arrestoi 35 persona. Janë sekuestruar asete me vlerë afërsisht 3.7 milion NZ $ (1.9 milion £, 2.7 milion $).