Mirush Kabashi zbulon amanetin e fundit të regjisorit dhe aktorit Piro Mani

Artisti i popullit Piro Mani u nda nga jeta pak ditë më parë në moshën 89-vjeçare. Mani ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetonte prej disa kohësh së bashku me familjen e tij.

Komuniteti artistik është bashkuar për t’i dhënë lamtumirën e fundit artistit Pirro Mano. Me qirinj në duar në formë simbolike, artistët e kishin të vështirë të mbanin lotët e emocionet për humbjen e atij që ata e quajnë babai i artit shqiptar.

Aktori Mirush Kabashi zbuloi dhe një amanet që Pirro Mani kishte pasur muajt e fundit, i cili lidhej me Teatrin Kombëtar që u shemb gati një vit më parë.

Pirro kishte lënë porosi të vendoste një buqetë me lule në gërmadhat e Teatrit Kombëtar’,– u shpreh Kabashi.