Kufiri detar/ Vasili: Cila është marrëveshja me Greqinë, pse Rama nuk flet?

Nënkryetari i LSI Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratave të Ministrit të Jashtëm të Greqisë Dendias, se ka arritur një marrëveshje politike me Shqipërinë për detin.

Në postimin e tij në Facebook, Vasali ka kërkuar transparencë në lidhje me marrëveshjen për detin dhe pse fshihet ajo nga Rama?

Postimi i plotë i Petrit Vasilit:

Cila eshte mareveshja politike me Greqine per detin dhe pse fshihet ajo nga Rama???

Ministri Jashtem i Greqise Dendias deklaroi dje ne nje interviste dhene nje radioje greke se:

“Marrëveshja politike për referimin e çështjes së delimitimit të Zonës Ekskluzive Ekonomike midis Greqisë dhe Shqipërisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë është arritur që nga Tetori i kaluar”.

Nga kjo deklarate shume rendesishme e Z.Dendias lindin disa pyetje, te cilave Edi Rama ka detyrimin t’u pergjigjet:

Cila eshte kjo marreveshje?

Cila eshte permbajtja e marreveshjes?

Perse nuk eshte bere publike kjo marreveshje, per tu njohur nga te gjithe shqiptaret, sepse kufijte e Shqiperise nuk jane prone e Edi Rames?

Cfare e ka penguar qeverine qe ta beje publike nje marreveshje kaq te rendesishme?

Perveç Edi Rames dhe qeverise a ka pasur perfshirje te institucioneve te tjera kushtetuese dhe ne se po, cili ka qene roli dhe kontributi i tyre ne kete marreveshje ?

Po perfaqesuesve te shoqerise civile, historianeve, eksperteve te kufijve detare, juristeve te shquar te se drejtes nderkombetare, historianeve etj a ju eshte kerkuar mendim per kete marreveshje?

Po grupi negociator i ngritur per hartimin e marreveshjes se detit me Greqine çfare roli ka pasur?

Kur, ku dhe Kush e ka firmosur kete marreveshje?

Kush e ka miratuar marreveshjen?Ku eshte e depozituar kjo marreveshje kaq e rendesishme ?

Pergjigja dhe trasparenca e plote e shterruese eshte detyrim, te cilin Edi Rama nuk e shmag dot, sepse eshte fjala per kufirin detar te Shqiperise dhe jo per kufirin detar te qeverise!!