Nëna e tre fëmijëve ndërron jetë një javë pas marrjes së vaksinës AstraZeneca, i shkaktoi fillimisht dhimbje stomaku

Britanikja Tania Smith, 43-vjeç, nënë e tre fëmijëve, ndërroi jetë një javë pasi bëri vaksinën AstraZeneca, pas disa vizitave të shpeshta në spital me dhimbje stomaku. Në lidhje me vdekjen e saj është hapur një hetim nga autoritetet ligjzbatuese britanike.

Agjencia e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore ka konfirmuar se do të rishikojë rastin e zonjës Smith si pjesë e një rishikimi të vazhdueshëm të shfaqjes së mpiksjes së gjakut me çdo lidhje të mundshme me vaksinën. Partneri i zonjës Smith Kenneth Edëards vendosi të flasë pasi mori vesh për vdekjen e gazetares së BBC Lisa Shaë e cila vdiq në Neëcastle, pasi ishte trajtuar në kujdesin intensiv për mpiksjen e gjakut dhe gjakderdhjen pas marrjes së vaksinës.

Edëards tha se Tania ishte ndjerë keq për disa ditë pas dozës së dytë dhe më pas u zgjua një mëngjes nga dhimbja dhe thirri 111 për ndihmë. Ai tha se vuajtjet e saj nuk u lehtësuan edhe pasi një ndihmës mjek mori pjesë dhe i dha ilaçe kundër dhimbjes. Ajo u dërgua në Spitalin Derriford ku u zbulua më vonë se kishte pësuar mpiksje të shumta të gjakut.