“Blinken u ndikua nga Rama-Soros”, Berisha për Washington Times: Nuk tërhiqem nga padia

Ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha këmbëngul se ka “zero prova” prapa akuzave për korrupsion që Sekretari i Shtetit Antony Blinken ngriti kundër tij kohët e fundit, duke pohuar se vendimi për ta ndaluar hyrjen e tij në SHBA ishte bazuar në “keqinformim” nga veshjet e mbështetura nga filantropi miliarder dhe investitori George Soros.

Në një kthesë të re për një përplasje hapëse për sytë midis administratës së Biden dhe një ish-aleati të profilit të lartë të përpjekjeve të SH.B.A.-së për të promovuar demokracinë në Ballkan, z. Berisha u zotua në një intervistë me The Washington Times për të luftuar akuzat. Ai tha se avokatët e tij po përgatisin një proces gjyqësor për shpifje kundër Z. Blinken në një gjykatë Evropiane.

Një peng i qendrës së djathtë i skenës politike post-komuniste të Shqipërisë , z. Berisha ka sfiduar haptazi administratën e Biden për të treguar prova të pretendimeve kundër tij dhe pohoi se zyrtarët amerikanë do të bënin më mirë të përqendroheshin në rivalët e tij politikë, duke përfshirë shqiptarët e tanishëm Kryeministri Edi Rama, i cili kryeson Partinë Socialiste në pushtet të kombit .

“Është bindja ime e thellë që kjo deklaratë kundër meje është mbështetur tërësisht në keqinformim që Z. Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka marrë nga një proces i korruptuar lobi që përfshin Edi Ramën dhe George Soros, të cilët janë miq të ngushtë”, tha z. Berisha . “Ata nuk kanë prova. Asnjë aspak. Nëse ata njoftojnë një grimë, unë do të jem shumë mirënjohës. Por ata nuk kanë asnjë provë konkrete të bazuar në fakt, jo manipulim apo shpifje ”.

Berisha, i cili ka deklaruar pafajësinë e tij në një letër drejtuar Z. Blinken , foli me The Times afërsisht një javë pasi sekretari i shtetit deklaroi politikanin shqiptar 76-vjeçar – një nga presidentët e parë post-komunist të kombit ballkanik gjatë në fillim të viteve 1990 dhe më vonë kryeministri i saj nga 2005 në 2013 – persona non grata.

Në një deklaratë më 19 maj, Z. Blinken tha se Z. Berisha , gruaja e tij dhe dy fëmijët e tyre të rritur janë ndaluar të hyjnë në SH.B.A. për shkak të “përfshirjes së Z. Berisha në korrupsion të rëndësishëm”. Deklarata tha se gjatë kohës që zoti Berisha ishte kryeministër, ai ishte “përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe familjen e tij anëtarët.”

“Për më tepër, e tij retorika vet tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten e tij, e tij anëtarët e familjes dhe e tij aleatët politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjet kundër korrupsionit dhe masave të llogaridhënies”, tha sekretari i shtetit.

Departamenti i Shtetit nuk pranoi të japë detaje për të mbështetur pretendimet e z . Blinken për korrupsion kundër z . Berisha . Ai gjithashtu nuk pranoi të komentonte kur u bë presion nga The Times për një përgjigje ndaj pohimit të Z. Berisha se vendimi për ta ndaluar atë të hynte në SH.B.A. ishte bazuar në “keqinformim” nga veshjet e mbështetura nga Z. Soros .

Një zëdhënës i departamentit i tha Times me kusht anonimiteti se “kur sekretari i shtetit merr informacion të besueshëm se një zyrtar është përfshirë, drejtpërdrejt ose indirekt, në korrupsion të rëndësishëm ose një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut, sekretari kërkohet [nën SH.B.A. ligji] për të caktuar ose të identifikuar se zyrtare dhe e tij ose të saj anëtarët e familjes. “

Berishaështë zyrtari i katërt i Shqipërisë që ndalohet të hyjë në SH.B.A. për shkak të dyshimit për korrupsion, njoftoi Associated Press. Ai është deri tani renditja më e lartë.

Aktualisht një anëtar opozitar i parlamentit shqiptar që përfaqëson Partinë Konservatore Demokratike të vendit, ish-kryeministri mbajti një konferencë shtypi në 20 maj për të hedhur poshtë akuzat. Pasardhësi i tij si drejtues i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjithashtu bëri thirrje për “provë” dhe e përshkroi Z. Berisha si udhëheqësin shqiptar që dha “kontributin më të shquar në zhvillimin e vendit dhe forcimin e demokracisë”.

Berishaishte lideri i parë i partisë, duke e kryesuar atë pas kryengritjes demokratike të vitit 1990 që rrëzoi regjimin komunist të Shqipërisë . Ai u shfaq gjatë dekadave të mëvonshme si figura politike dominuese e Shqipërisë , megjithëse me një histori të diskutueshme në një vend të njohur për korrupsionin e tij politik në epokën e pas Luftës së Ftohtë.

Administratat e njëpasnjëshme të SH.B.A.-së bashkëpunuan ngushtë me Z. Berisha. Ata ndonjëherë madje e vlerësuan atë për nismat anti-korrupsion dhe e kredituan atë për futjen e vendit në NATO në 2009 dhe lëvizjen drejt anëtarësimit të mundshëm në Bashkimin Evropian gjithashtu.

Por akuzat për papërshtatshmëri janë shfaqur gjatë viteve. Kundërshtarët politikë të zotit Berisha e kanë akuzuar vazhdimisht atë për përdorimin e taktikave autoritare dhe për mbylljen e syve para korrupsionit dhe veprimtarisë së organizuar kriminale. Anarkia gati e mbështolli vendin gjatë presidencës së tij kur shumë shqiptarë humbën kursimet e tyre të jetës për shkak të një skeme masive piramidale financiare.

Berisha pranoi gjatë intervistës së tij me The Times se korrupsioni ekziston në Shqipëri, por ai pretendoi se e kishte luftuar atë si kryeministër. Ai gjithashtu refuzoi me forcë të bënte asnjë monedhë nga shartimi. Pas një karriere 30-vjeçare në politikë të nivelit të lartë, tha ai, ai dhe gruaja e tij jetojnë në një apartament modest në kryeqytetin shqiptar të Tiranës me vetëm 100,000 euro – afërsisht 120,000 dollarë – në kursime pensioni.

“Ne nuk kemi asgjë tjetër në tokë”, tha ai. “Kjo eshte e verteta.”

Ai gjithashtu pohoi se fëmijët e tij të rritur kurrë nuk kanë përfituar nga aktivitete korruptive. “Pavarësisht akuzave të mëdha,” tha ai, “ata kurrë nuk kanë pasur ose nuk është provuar se kanë pasur, një qindarkë nga sektori publik dhe ata kurrë nuk kanë punuar me kompani private që kanë punuar me sektorin publik.”

Ai tha se ka punësuar një avokat francez për të ngritur një padi shpifje kundër z. Blinken në një gjykatë të Parisit.

Fajësimi i Sorosit

Berisha pretendon të jetë viktimë e një fushate për shpifje politike e krijuar nga një rrjet organizatash joqeveritare që veprojnë në Shqipëridhe kombet e tjera të Ballkanit me mbështetjen e Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur të Z. Soros.

“Unë kam qenë një kritik i hapur i George Soros dhe mikut të tij të ngushtë Edi Rama, dhe për shkak të kësaj, Departamenti i Shtetit ka bërë këtë akuzë kundër meje dhe më ka bllokuar,” i tha ai Times. “Nuk ka asnjë arsye tjetër. Nuk mund të ketë ndonjë arsye tjetër. ”

Partia Demokratike e Z. Berisha ka një histori të akuzuar Z. Soros për financimin e një klike të korruptuar me hije të njerëzve që kanë marrë kontrollin e institucioneve qeveritare në Shqipëri . Tirana Echo, një media në gjuhën angleze që mbulon Shqipërinë , përshkroi në një artikull të vitit 2017 se si partia dhe disa analistë fajësuan “Soros Network” për financimin dhe ndikimin në hartimin e reformës në drejtësi në Shqipëri , në bashkëpunim me SHBA dhe BE ambasadat në Tiranë.

Ballkan Insajt, një faqe e mirë e respektuar e gazetarisë hulumtuese rajonale, ka vërejtur se hungarezo-amerikan Z. Soros është “shpesh shënjestra e teorive të komplotit”. Mes atyre që kanë fajësuar miliarderin amerikan janë Adriatik Llalla, një ish-prokuror i përgjithshëm shqiptar të cilin administrata Trump e shpalli persona non grata dhe akuzoi për “korrupsion të rëndësishëm” në 2018.

Llalla u dënua dhe u dënua me dy vjet burg në Shqipërinë fund të muajit të kaluar për mos deklarimin e pasurisë së tij reale në deklaratat e pasurisë. Një raport i Ballkan Insajt vuri në dukje se Z. Llalla pohoi në vitin 2017 se Ambasadori Amerikan në Shqipëri Donald Lu po ushtronte “presion tipik Sorosian” duke e quajtur atë si një “armik të reformës”.

Pretendimet e zotit Berisha për z. Soros janë edhe më të nuancuara, me lidhje me gjeopolitikën rajonale.
Ai pretendoi në intervistën e tij për The Times se Z. Soros dhe OJQ-të e mbështetura nga Soros në rajon kanë pasur hakmarrje kundër tij që nga viti 2017, kur ai refuzoi publikisht propozimet për ndryshime në kufirin Serbi-Kosovë.

Administrata e Trump mbështeti udhëheqësit serbë që kërkojnë shkëmbime territoriale midis Serbisë dhe Kosovës, por nisma mbetet përçarëse në Evropën e gjerë dhe ka tërhequr kritika nga Gjermania dhe të tjerët.

Berisha tha se iniciativa u promovua nga OJQ të financuara nga Soros dhe se ai e refuzoi atë sepse ai besonte se do të çonte në dhunë etnike. “Ndryshimi i kufijve do të thoshte pastrim dhe zhvendosje e popullsisë,” tha ai. “Kjo do të thotë një Serbi më e madhe.”

Ai tha se mbështetja e SH.B.A.-së për iniciativën, veçanërisht nga ish-Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John R. Bolton, u krijua nga OJQ të mbështetura nga Soros që punojnë me Z. Rama.

Berisha tha se ai “publikisht dhe ashpër kundërshtoi” idenë e shkëmbimeve territoriale dhe filloi të kërkojë në vitin 2017 për qeverinë e SHBA dhe Bashkimin Evropian për të hetuar OJQ-të për përfshirjen e tyre në korrupsionin që synon kontrollimin e peizazhit politik të rajonit.

Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të Z. Soros nuk iu përgjigjën një kërkese për koment. As një zëdhënës i Z. Soros nuk u rendit në faqen e internetit të organizatës.

Uebfaqja thotë se ajo ka punuar në Shqipëri që nga viti 1992 me “një mision të ngjashëm me fondacionet e saj motra në të gjithë ish-botën komuniste – për t’i ndihmuar ata të bëhen shoqëri të hapura, demokratike”.

Bolton, ndërkohë, hodhi dyshime në pretendimet e z. Berisha. Ai i tha The Times përmes postës elektronike: “Nuk kam ide se për çfarë po flet.”

Një burim pranë zhvillimeve i cili foli në kushte anonimiteti tha se nuk ka dyshim që organizatat e mbështetura nga Soros “janë simpatike” ndaj Partisë Socialiste në pushtet të Z. Rama në Shqipëri . “[Por] kjo histori nuk ka të bëjë me George Soros, dhe është një gabim për [z. Berisha] për t’u përqëndruar në Soros , “tha burimi. “Kjo histori ka të bëjë me korrupsionin e nivelit të lartë, i cili është i përhapur në Shqipëri dhe përpjekjet e qeverisë së SH.B.A. për të ruajtur qëndrueshmërinë dhe lidhjet me opozitën dhe partinë në pushtet.”

Në letrën që z. Berisha i shkroi z. Blinken , një kopje e së cilës u mor nga The Times, ish-kryeministri përmendi historinë e tij të denoncimit publik të z. Soros, por u largua nga detyra për të akuzuar sekretarin e shtetit për bazën e vendimit për të ndaluar Z. Berisha për çdo gjë që lidhet me Z. Soros ose OJQ-të e mbështetura nga Soros.

Një pyetje për kohën

Disa analistë kanë vënë në dyshim vendimin e administratës së Biden për të vepruar kundër z. Berisha tetë vjet pasi ai u largua nga zyra e lartë.

“Koha nuk është e mirë,” i tha Zëri i Amerikës Janusz Bugajski i Fondacionit Jamestown. “Nuk e kuptoj pse po veçohet një ish-udhëheqës politik që nuk është më në detyrë. Dua të them, kjo duhet të jetë diçka që duhet bërë brenda vendit. Nëse ka prova të forta, ata duhet të kërkojnë një lloj gjykimi për një lloj hetimesh e kështu me radhë e kështu me radhë. ”

Një raport i fundit nga Zëri i Amerikës citoi Matthew Palmer, zëvendës ndihmës sekretarin e shtetit në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, si minimizim i rëndësisë së kohës së akuzave të Z. Blinken . Ai tha se fokusi duhet të jetë në “seriozitetin me të cilin Shtetet e Bashkuara marrin çështjen e korrupsionit publik”.

Berisha i tha Times se ishte verbuar nga deklarata e Blinken më 19 maj dhe së pari e mësoi atë përmes raporteve të medias.

Ai tha se kujton se ishte “shumë i vlerësuar nga qeveria e SHBA” në 2005, kur qeveria e tij mbikëqyri ndryshimin e kushtetutës së Shqipërisë për të hequr mbrojtjen e imunitetit për zyrtarët e korruptuar. Lëvizja që ndihmoi në tërheqjen e jashtëzakonshme të investimeve të huaja në vend.

“Rezultati ishte investimi i huaj i drejtpërdrejtë në shqip u rrit me katër herë,” tha z. Berisha, duke shtuar se firmat e mëdha ndërkombëtare, duke përfshirë Royal Dutch Shell, Bechtel dhe të tjerë “erdhën në Shqipëri për shkak të luftës sonë kundër korrupsionit.”

Ai tha se Z. Blinken madje vlerësoi privatisht përpjekjet e tij anti-korrupsion kur ai po shërbente si shef i shtabit të Zëvendës Presidentit Joseph R. Biden gjatë administratës së Obamës.

“Kam pasur një takim shumë të mirë me të në vitin 2009,” tha z. Berisha