Pandemia/ Mjeku Ulqinaku: Pro lehtësimit të masave, kundër vaksinimit nën 18 vjeç

Epidemiologu Dritan Ulqinaku ka siguruar se së shpejti do të vijnë doza të tjera të vaksinave, ndërsa u ka kërkuar falje qytetarëve që nuk janë njoftuar dhe kanë pritur për ditë të tëra në radhë. I ftuar në Ditari në A2 CNN, ai tha se është ndjekur shembulli i Anglisë për të vaksinuar sa më shumë persona me dozën e parë.

“Është një iniciativë e jonë që të kapim sa më shumë persona të vaksinuar me dozën e parë, sikurse në Angli, ku situata tashmë është e qetë. Ne jemi në pritje të dozave të tjera i presim me orë e ditë, por dua të siguroj qytetarët që asgjë nuk humbet dhe asgjë nuk është keqpërdorim i vaksinave. Dua t’u kërkoj ndjesë qytetarëve që jo për faj të ISHP, duhet t’i kishim njoftuar, por vaksinat do të vijnë dhe imuniteti do të jetë në lartësinë e duhur dhe presim rezultat të mirë në popullsi”.

Ulqinaku theksoi se vendi ynë e ka thyer zinxhirin e transmetueshmërisë në komunitet, pasi një person infekton më pak se një person. Ai thotë se  55 % e kanë kaluar virusin plus të imunizuar.

“55 % e kanë kaluar virusin plus të imunizuar. Të infektuar, plus të vaksinuar. Është shumica. Ka filluar të thyhet zinxhiri i transmetueshmërisë në komunitet. Mund të kemi shpërthime të vogla që duhet t’i dominojmë. Kemi bërë të mundur çmontimin e transmetueshmërinë në komunitet. Nuk kemi vatra të kuqe, por individë. Një person infekton më pak se një person, 0.7 persona. Shpresojmë shumë që të jetë ky trend. Nuk zhduken rastet, por bishti i epidemisë mund të vazhdojë edhe për muaj”.

Ai u shpreh por lehtësimit të masave dhe hapjes së shkollave, por kundër vaksinimit të moshës 18 vjeç e poshtë.

“Jam kundër vaksinimit 18 vjeç e poshtë. Shkollat duhet të fillojnë normalisht, unë jam për lehtësimin e masave. Po punojmë që mos të kemi përkeqësim të shifrave. Targeti i radhës janë operatorët turistikë që të vaksinohen. Është një mundësi infektimi që duhet ta shmangim”.

Duke e konsideruar si një virus që ka prekur të gjitha grupmoshat duke lënë pasoja afatgjata, Ulqinaku tha se duhet të jemi të kujdesshëm deri sa të vaksinohet 60% e popullsisë.

“Është një virus që ka prekur gjithë grupmoshat ka prekur gjithë organet ka lënë pasoja afatgjata, duhet ta marrim në konsideratë, duhet të jemi të kujdesshëm deri sa të zhduket, se mundësia e infektimit është shumë e madhe. Vaksina ka rezultuar efikase. Kur të kemi të vaksinuar deri 60% të popullatës mund të ndezim fishekzjarrët e fitores. Deri në këto momente duhet të jemi të kujdesshëm. Me shumë gjasa mund të kthehet në një virus që do të vazhdojë dhe në 10-vjeçarë të tjerë”.