Emrat/ Vrasja e Endri Mustafës, shpallet në kërkim një i dyshuar, arrestohen 2 bashkëpunëtorët

Policia e Shkodrës përmes një njoftimi zyrtar thotë se ka zbardhur dhe dokumentuar vrasjen e 32-vjeçarit, Endri Mustafa.

Viktima u gjet në zonën e njohur si Livadhet në Shkodër, ndërsa ishte ekzekutuar me 7 plumba.

Policia tha se ka shpallur në kërkim autorin kryesor, të dyshuar për vrasjen e 32-vjeçarit. Nga raportimet mësohet se ai është shtetasi Ibrahim Lici, ndërkohë që dy bashkëpunëtorët e tij janë shtetasit Edison Arazi dhe Ergys Malja.

“Në vijim të veprime të kryera nga grupi i posaçëm hetimor, i përbërë nga specialistët të Hetimit të DVP Shkodër dhe të Drejtorisë Kundër Krimeve ndaj Personit dhe Pronës në Departamentin e Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, në bazë të provave të grumbulluara u bë shpallja në kërkim e shtetasit I. L., 28 vjeç banues në lagjen Guerrile, Shkodër, i dyshuar si autor i vrasjes së shtetasit E. M.

Gjithashtu, në lidhje me këtë ngjarje është arrestuar shtetasi i mitur E. M., 15 vjeç i cili dyshohet se në bashkëpunim me shtetasin e lartpërmendur kanë vrarë me armë zjarri shtetasin E. M.

Po gjatë veprimeve hetimore dhe si rezultat i kontrolleve të ushtruara për kapjen e autorit u arrestua në flagrancë edhe shtetasi E. A., 26 vjeç banues ne lagjen “Salo Halili”, Shkodër, i cili dyshohet se ka dijeni për ngjarjen. Gjatë kontrollit në banesën e tij është gjetur një sasi lënde narkotike cannabis sativa”, thotë policia.

Materialet iu referuan Prokurorisë se Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprat penale “Vrasja me paramendim” kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje” në ngarkim të shtetasit I. L., në ngarkim të shtetasit E. M. për veprën penale “Vrasja me paramendim” kryer në bashkëpunim, si dhe në ngarkim të shtetasit E. A. për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.