Vdes gruaja shtatëzanë nga AstraZeneca, Brazili pezullon vaksinën

 

AstraZeneca është pezulluar edhe në Brazil. Mësohet se qeveria e vendit ka marrë këtë vendim, vetëm për gratë shtatëzanë, kjo pasi një grua e cila ishte në javën e 23- të shtatëzanisë, ndërroi jetë pasi mori këtë vaksinë.

Sipas mediave braziliane, ky vendim do qëndrojë në fuqi, derisa të zbulohet shkaku i vdekjes së viktimës. Po ashtu, qeveria ka vendosur që gratë shtatëzanë që janë vaksinuar me AstraZeneca, nuk do e marrinn dozën e dytë, deri në pritje të një përgjigje.

Aktualisht, bën me dije ministria e shëndetësisë, në Brazil janë vaksinuar 22,295 gra shtatzëna me AstraZeneca, e cila është një nga tre vaksinat e miratuara në Brazil, dy të tjerët janë CoronaVac dhe Sinovac dhe  Pfizer