Barack Obama i shkatërruar! Pjesëtari i vyer i familjes ndërron jetë nga kanceri

Qeni i Barack Obama ka vdekur pasi vuante nga kanceri. Obama dhe gruaja e tij Michelle ndanë lajmin për vdekjen e kafshës shtëpiake në Instagram, ku të dy shprehën hidhërimin për vdekjen e tij. Ish-presidenti e përshkroi si ‘mik të vërtetë dhe shoqërues besnik’.

“Ai e toleroi të gjithë bujën që erdhi me të qenit në Shtëpinë e Bardhë, kishte një leh të madhe, por pa kafshuar, donte të hidhej në pishinë në verë, ishte i papërkulur me fëmijët, jetonte për copëza rreth tryezës së darkës, dhe kishte flokë të shkëlqyeshëm.”– shkroi Obama.

“Ai na u gjend pranë edhe kur Barack dhe unë kishim nevojë për një pushim, duke hyrë në një nga zyrat tona sikur të kishte vend, një top shtrënguar fort në dhëmbët e tij. Ai ishte atje kur fluturuam me Air Force One, kur dhjetëra mijëra u dyndën në Lëndinën e Jugut për Verën e Pashkëve dhe kur Papa erdhi për vizitë.” – shkroi Michelle Obama.

Bo, një qen uji portugez, ishte një dhuratë nga senatori i ndjerë Ted Kennedy, një mbështetës kryesor i fushatës presidenciale të Obamës në vitin 2008 i cili u bë i afërt me familjen.